26 червня – Міжнародний день на підтримку жертв катувань

З цього приводу у Регіональному центрі з надання безоплатної правової допомоги у Полтавській області відбулось засідання «круглого столу». Головна тема обговорення – «Недопущення катування, жорстокого та такого, що принижує честь та гідність поводження в місцях несвободи».

Наразі в Україні – близько 4 700 місць несвободи, а саме – виправні колонії, установи для психічно хворих людей, дитячі інтернати, гауптвахти тощо. В них перебуває майже один мільйон осіб. Про це під час засідання «круглого столу» повідомила регіональний координатор Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Полтавській області Віра Яковенко. 

Віра Яковенко, регіональний координатор Уповноваженого ВРУ з прав людини у Полт.обл.

- На сьогодні проходить акція, яка має назву «Катують прості речі». Чому? Тому що інколи в катуванні та жорстокому поводженні вбачаємо тільки побиття і такі фізичні різні ушкодження. Але якщо особа не має доступу до питної води, якщо дитина не може спати, або лягла на своє ліжко в інтернатній установі протягом дня – це також є жорстоке поводження.

Проблема катування людей у місцях несвободи в Україні є, зазначає директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області Олександр Черчатий. Проте з кожним роком таких стає все менше. Головне, зауважує останній, людина повина знати свої права, як себе захистити і куди звернутись за допомогою. 

Олександр Черчатий, директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полт.обл.

- Ми спільно з нашими партнерами проводим консультаційні пункти у виправних установах з цією метою, щоб проінформувати осіб, які відбувають там покарання, про їх права, можливості і про способи захисту з боку держави, які вони можуть отримати. Всі затримані особи правоохоронними органами протягом перших трьох діб мають право на захист державного адвоката.

За 6 місяців 2018 року на Полтавщині не зареєстровано жодного випадку правопорушення або застосування тортур по відношенню до засуджених, говорить прокурор відділу прокуратури Полтавської області Юрій Дупак.

Юрій Дупак, прокурор відділу прокуратури Полтавської області 

- Органами прокуратури Полтавської області постійно вживаються заходи щодо дотримання конституційних прав засуджених. Наша робота, вона як планова, так ми й запроваджуємо раптові перевірки.

Представник установ виконання покарань Олександр Ворона ділиться: безпідставно фізичну силу до засуджених не застосовують. Таке може статись тільки у тих випадках, якщо ув'язнений поводить себе агресивно. Більшість конфліктних ситуацій у виправних колоніях виникає саме між правопорушниками.

Олександр Ворона, заступник начальника Полтавської виправної колонії №64

- По-перше, ми із засудженими проводимо профілактичну бесіду. Визначаємо, з чого виник конфлікт. Далі, якщо конфлікт припинити неможливо,то ми вже їх розміщуємо у різних гуртожитках, де вони проживають, щоб потім вони більш між собою не спілкувались.

Під час засідання «круглого столу» учасники обговорили механізм взаємодії в разі виникнення порушень прав людини. Нагадуємо, Міжнародний день на підтримку жертв катувань світова спільнота відзначає 26 червня.

Стрічка новин