В Одеські області звільнили 30 рабів

 Які вразливі категорії громадян ризикують потрапити до трудового рабства?

В Одеській області звільнили 30 громадян України, яких притягнули до трудового рабства. Про це повідомив глава Національної поліції України Сергій Князєв. У числі тих, кого силоміць утримували, була вагітна жінка. За словами Князева, її жодного разу не показали лікарям. Спецоперацію зі  звільнення заручників провели в Овідіопольському районі Одеської області силами поліцейськими управління Нацполіції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі.

Трудове рабство

11 червня до Нацполіції Криму звернувся громадянин України, мешканець Автономної Респубіки Крим і розповів, що йому вдалося втекти з місця колишнього консервного заводу, розташованого в Одеській області. Жертвами торговців людьми стають чоловіки від 25 до 60 років Там утримували, експлуатували осіб з різних регіонів держави. У пошуках заробітку ці люди потрапили у рабство. Також заявник зазначив, що там залишилося близько 30 осіб. Їх утримували силою.

14 червня слідчо-оперативна група провела обшук на території колишнього консервного заводу. Операцію з визволення здійснили слідчі Нацполіції Автономної Республіки Крим, яка зараз базується в Одесі. Утримуваних осіб було визволено. Серед них була вагітна на 8 місяці жінка, їй надана необхідна медична допомога. Також встановлено трьох злочинців, їм загрожує позбавлення волі до 15 років.  

Чому українці можуть потрапити у трудове рабство

Проблему внутрішньої торгівлі людьми порушила юрист центру Ла Страда-Україна Анна Саєнко. Вона зазначила, що це пов'язано з несприятливою економічною ситуацією та військовими діями на Сході України. За словами Саєнко, особливо вразлива категорія - переселенці із Криму та непідконтрольних територій Донбасу. Істотна частина внутрішньо переміщених осіб стикалися з проблемою трудової експлуатації

У пошуках роботи вони іноді потрапляють під трудову експлуатацію. Найчастіше злочинці використовують людей для виконання важкої фізичної праці, наприклад, будівництво. Також поширеною є сексуальна експлуатація.

“Це стосується внутрішньо переміщених осіб. Ми проводили у 2014-2015 роках опитування Оцінка ризиків при потраплянні в ситуацію торгівлі людьми для внутрішньо переміщених осіб. Більшість респондентів казали, що проблема існує, вони про неї знають. Але якщо вони виїжджали шукати роботу за кордон, вони погоджувалися і не перевіряли певні моменти”, - розповіла Саєнко.

Юрист додала, що дослідження показало: істотна частина внутрішньо переміщених осіб стикалися з проблемою трудової експлуатації. Значна кількість респондентів зазначили, що з таким явищем стикалися або ж вони самі, або їхні родичі.

Які соціальні групи знаходяться у полі ризику

Українці із Західної України масово їдуть працювати на будівництво до столиці та інших великих міст. Там їх можуть незаконно експлуатувати, зазначила голова правління Фундації Гармонізоване суспільство Наталя Грищенко. Вона розповіла, що таких працівників нерідко тримають у дуже поганих умовах, не виплачують їм зарплатню. Вразлива категорія - переселенці із Криму та непідконтрольних територій Донбасу.

Грищенко наголосила, що в Україні необхідна інформаційна кампанія, аби громадяни краще розуміли свої права і те, що їх експлуататори можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності.

“Ми маємо не пройти повз бараків, у яких живуть люди. Є які мінімум закон по протидії торгівлі людьми. Держава на себе бере відповідальність за його порушення. Ті, хто зловживає станом цих людей [людей, які шукають заробітку], можуть отримати від 5 до 12 років згідно з КК України”, - розповіла Грищенко.

За перші дев'ять місяців минулого року Національна поліція виявила 263 злочини, пов'язані з торгівлею людьми. Від трудового рабства у 2017 році постраждала 281 людина, з них - 19 дітей Цей показник майже втричі більше, ніж за весь 2016 рік. Серед постраждалих - 281 людина, з них 19 дітей.

За даними правоохоронних органів, найчастіше жертвами торговців людьми стають жінки від 18 до 26 років, діти віком понад 13 років та чоловіки від 25 до 60 років. При цьому випадки з дітьми найважче виявляти і розслідувати. У Нацполіції уточнили, що найчастіше українців залучають до подібних злочинів у Російській Федерації, Польщі, Туреччині, Німеччині, Ізраїлі, Греції, Об'єднаних Арабських Еміратах. Україна - також не виняток.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію