Опорні школи на Полтавщині: перспектива та розвиток

Опорні школи на Полтавщині: перспектива та розвиток

Паралельно з децентралізацією і створенням ОТГ, на Полтавщині триває формування освітніх округів із опорними школами.

Опорні школи – фундамент освітньої реформи.

"Пропозиції щодо створення опорних шкіл нам подавали РДА та ОТГ. На цій підставі та завдяки власним напрацюванням Департамент освіти і науки ОДА сформував відповідний перспективний план, і навіть більше – Стратегію створення нового освітнього простору загальної середньої освіти Полтавської області на 2017-2020 роки", — говорить директор Департаменту освіти і науки ОДА Олена Харченко.

Цього навчального року в регіоні розпочали роботу 22 опорні школи. Наступного заплановано створити ще 35. Із них 31 в районах та чотири – в ОТГ.  До 2020 року включно на Полтавщині має функціонувати 86 опорних шкіл. І це оптимальна кількість закладів для надання якісних освітніх послуг.

Згідно з постановою Кабміну №777 опорні школи – це заклади, де навчається не менше 200 учнів. Частину з них підвозять із навколишніх сіл шкільні автобуси, але дорога не повинна займати більше 45 хвилин. У класі не може бути менше п’яти учнів або більше 30-ти. Опорні школи можуть мати філії, кількість яких не обмежена. Відмінність філій від звичайних шкіл полягає в тому, що вони не є самостійними юридичними одиницями.

Що стосується інклюзивної форми навчання, то у поточному році в 22 опорних школах області відкриті 27 класів для 156 дітей з особливими освітніми потребами. А загалом на Полтавщині у 284 класах 140-ка шкіл вчиться 366 таких учнів. Перші опорні школи на Полтавщині з’явилися у 2016 році завдяки спеціальному конкурсу. Це освітні заклади Зіньківського та Чутівського районів і Шишацької ОТГ. Нещодавно на базі кращого із них відбулося виїзне засідання колегії Департаменту освіти і науки Полтавської ОДА.

Рівняння – на Зіньків

Опорний заклад «Зіньківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №1 Зіньківської районної ради Полтавської області» – гордість краю і приклад для наслідування іншим. Там вчиться понад 630 дітей. Швидкісний інтернет, сучасне оснащення кабінетів прикладних наук, фільтри для очищення питної води у рамках обласної програми тут уже сприймають, як належне. Говорять про «родзинки».

"У нашій школі повністю модернізована і відремонтована їдальня, починаючи від харчоблоку, закінчуючи роздатковою лінією. Обладнана за останнім словом техніки, найкраща в області. Наш майданчик зі штучним покриттям огороджений не сіткою, а металевою огорожею, із футбольними воротами та чотирма баскетбольними щитами. Для тренувань спонсори допомогли нам закупити туристичне обладнання. Кабінет військово-патріотичного виховання – наша гордість. Є на базі опорного закладу унікальна смуга перешкод – подібна до тієї, на якій тренуються наші військовослужбовці. Не знаю, чи є ще в області де-небудь шкільне лісництво.  Ще одна фішка опорної школи Зіньківщини – можливість для наших дітей вивчити ПДР та отримати права категорії В і С", – розповідає начальник відділу освіти Зіньківської РДА Юрій Дахно.

В опорної школи Зінькова нині – чотири філії. Їх будівлі почали утеплювати, замінювати вікна та двері на енергозберігаючі, закупляти ноутбуки та інтерактивні екрани. Тим часом, у Ланнівській ОТГ Карлівського району, створеній півроку тому, тільки думають, з чого почати освітню реформу.

"Звичайно, опорна школа з’явиться на базі Ланнівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, а Ниньоланнівський НВК стане при ній філією. І, мабуть, це доцільніше буде робити тоді, коли до нашої ОТГ добровільно приєднаються інші сільські ради із своїми освітніми закладами. Переговори про можливе розширення Ланнівської об’єднаної громади ми ведемо із мешканцями двох сусідніх сільрад", — зазначає голова ОТГ Костянтин Удовиченко.

Водночас у більшості сільських шкіл немає булінгу (цькування одних учнів іншими), який спостерігається у заповнених закладах великих міст. Практично так само, як в Україні. Тому учні з Ланнівської ОТГ зможуть скласти серйозну конкуренцію одноліткам під час вступу до вишів або працевлаштування. Звичайно, за умови серйозного технічного переоснащення освітніх закладів та підвищення кваліфікації вчителів.

Стрічка новин