Тепер кожен українець – потенційний донор органів

Згідно з новим Законом України про трансплантацію органів, особа за свого життя має подати заяву про її згоду або небажання стати донором органів. За відсутності таких заяв вважається, що згоду стати донором після смерті надано за замовчуванням. Про такі нововведення йшлося сьогодні під час брифінгу директора Департаменту охорони здоров'я Полтавської ОДА Віктора Лисака.

5 тисяч людей в Україні наразі знаходяться на черзі на трансплантацію органів. Близько двохсот потребує пересадки органів на Полтавщині. Про це на брифінгу повідомив директор Департаменту охорони здоров'я Полтавської ОДА Віктор Лисак. 17 травня 2018 року Верховною Радою України прийнято проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони здоров'я та трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів людині. Згідно з його положеннями, кожен українець наразі при житті зможе вирішити: чи хоче він своїми органами врятувати інше життя? Якщо так званого «донорського заповіту» немає, і у людини немає родичів, аби уточнити це питання, вважатиметься, що остання – не проти, щоб у неї взяли органи для трансплантації. Проте є категорії, котрі не можуть стати донорами після смерті. 

Віктор Лисак, директор Департаменту охорони здоров'я Полтавської ОДА

- Чітко написано, чиї органи людини не використовують після її смерті: є особиста відмова людини та родичів (наперед він пише), недієздатна особа, ветеран АТО, дитина-сирота, особа не встановлена і є заперечення судово-медичного експерта.

Такий закон, вважає Віктор Лисак, в Україні необхіден, тому що не кожна людина, яка потребує пересадки органів, має можливість виїхати за кордон, щоб отримати допомогу. До того ж, у нашій країні є спеціалісти з трансплантації органів та профільні медичні заклади. 

Віктор Лисак, директор Департаменту охорони здоров'я Полтавської ОДА

- Є створені центри відповідні: в Запоріжжі та в Києві, які готові надавати відповідну допомогу.

Думки ж полтавців стосовно нового Закону розділились. 

- Я проти, неприємно. Ну, по-перше, вони вже мертві, нікому не потрібні. Все-одно проти, неприємно це все.

- Це дійсно для нас важке запитання, морально поки для нас. Просто ми думаємо, що за християнськими питаннями – це один аспект, по-людські – це інший, так що не можу сказати.

- Якщо я в них не потребував би, а інша людина потребувала, і їх були б потрібні ці органи, то так, я гадаю, що чимось пожертвував би.

Стрічка новин