Півонія: посадка, догляд, розмноження

Півонія: посадка, догляд, розмноження

Пишні романтично рожеві і білі або велично урочисті бордові півонії у багатьох з нас асоціюються з букетами на випускні іспити в школі. Саме в цих числах, ближче до кінця травня розпускаються класичні садові трав’янисті півонії, завершуючи весняний квітковий бал в наших садах.

Правда, зараз в моді нові гібридні сорти, що радують око пелюстками всіх кольорів веселки і цвітінням з кінця весни до самої осені. Півонії настільки привабливі квіти, що ними квітникарі займаються ось уже більше 2 тисяч років. Відносяться ці рослини до сімейства Піоновий і вважаються тупиковою гілкою в еволюції, на що вказує їх недосконалий апарат розмноження.

У сімействі Піоновий всього один єдиний рід Півонія, в якому існує три групи – деревовидні, трав’янисті і Іто-півонії, що представляють собою гібрид перших і других. Деревовидні півонії в основному виростають в Китаї і Японії. Трав’янисті півонії поширені більш широко. Вони зустрічаються в Середземномор’ї, Азії, Європі, Північній Америці. Висока морозостійкість цих рослин дозволяє вирощувати їх практично по всій території Росії, за винятком самих холодних областей. У природі трав’янисті півонії можна побачити на будь-яких відкритих сонцю місцях – на лісових галявинах, в степах, на луках і гірських схилах. Немає їх тільки там, де занадто багато вологи.

Краще місце для півонії

Щоб не хворіли і добре росли трав’янисті півонії, їм потрібно знайти на ділянці сонячне місце. В крайньому випадку, можна їх висаджувати в легкій півтіні, але все одно сонце на них обов’язково має потрапляти хоча б кілька годин на день. Під деревами з густою кроною і навіть поблизу занадто розростаються чагарників, наприклад, під бузком, вони можуть взагалі не цвісти, давати тільки зелень.

Не можна висаджувати трав’янисті півонії і в місцях, де постійно накопичується вода, наприклад, після дощів або від поливу інших рослин, а також там, де занадто близько від поверхні залягають ґрунтові води. Якщо посадити півонії більше нікуди, їм потрібно влаштувати хороший дренаж з подушки відсіву, битої цегли, керамзиту або дрібного щебеню товщиною не менше 10 см. Деякі квітникарі намагаються висадити трав’янисті півонії в багато разів добрив органікою і мінеральними сумішами чорнозем. Робити це не обов’язково, так як до грунту ці рослини не дуже вимогливі, головне, щоб рН грунту було близько 7 або трохи вище. Якщо ж цифри нижче сімки, потрібно обов’язково проводити вапнування, так як кислі грунти трав’янисті півонії не люблять.

І остання рекомендація перед посадкою півоній – вибираючи для них місце, потрібно врахувати, що вони без пересадки можуть прекрасно існувати до 100 років. Тобто, там, де планується зведення нових будівель або там, де в перспективі буде змінюватися дизайн ділянки, трав’янисті півонії краще не висаджувати, щоб потім їх не пересаджувати.

Використання в ландшафтному дизайні

Де ж найкраще виглядають трав’янисті півонії? В деякій мірі це залежить від обраного виду. Низькорослі можна визначити в миксбордери або альпінарії, виділити ними доріжки, висадити перед чагарниками. Більш високорослі відмінно виглядають і в групових посадках, і в одиночних, а ще є прекрасним, кілька романтичним прикрасою лавочки в саду або альтанки, якщо тільки ці споруди не знаходяться в густій ​​тіні. Дуже ефектно виглядають трав’яні півонії, якщо вони висаджені по сортам з урахуванням термінів цвітіння. Так можна створювати квітковий дизайн, який буде прикрасою саду все літо.

Розмноження насінням

Трав’янисті півонії розмножують насінням і вегетативно. Насіннєвий вид розмноження, в основному, використовується для селекції, а також, якщо потрібно отримати багато рослин і відразу покрити ними велику площу. У всіх інших випадках трав’янисті півонії розмножують вегетативно. 

При цьому найпопулярніший спосіб – це поділ куща, прийнятне для здорових рослин віком від 3 років. Оптимальні терміни для даної операції початок осені. Півонії якраз встигають максимально запастися поживними речовинами і відростити добротні кореневища з нирками відновлення. Вибравши кущ, обрізають його наземні пагони, обережно викопують, намагаючись нічого не пошкодити, без фанатизму очищають від землі і кладуть в тінь на кілька годин, даючи кореневища підсохнути. Далі дуже дбайливо ділять його на фрагменти так, щоб в кожному залишалися бульби з корінням і не менше трьох нирок. Зрізи дезінфікують розчином марганцівки і присипають потовчений активованим вугіллям (можна золою). Все, фрагменти готові для посадки.

Правила посадки

При будь-якому способі розмноження приходить момент, коли трав’янисті півонії потрібно поміщати в землю на постійне місце проживання. Посадкову яму для них бажано готувати завчасно, щоб грунт встиг осісти. Багато квітникарі радять викопувати для півоній ями побільше, глибиною близько 70 см, а шириною до метра з розрахунком, що кореневища з часом будуть розростатися. Приблизно половина виритої глибини повинна бути заповнена добривом – в рівних пропорціях перегній, пісок і торф, по склянці золи і суперфосфату і одна ложка залізного купоросу. Друга половина заповнюється садовою землею, в якій і повинні будуть розташовуватися кореневища півоній, тобто, добрив вони стосуватимуться не повинні.

Правила догляду

Трав’янисті півонії не можна віднести до примхливим рослинам. В принципі вони можуть рости і навіть цвісти з мінімальним за ними відходом, що складається в рідкісних поливах. Це інформація для тих садівників, хто не може приділяти своїй ділянці багато часу. Але, безумовно, якщо проявляти належну турботу і увагу, трав’янисті півонії, як і будь-які інші квіти, будуть набагато розкішніше. Догляд за всіма видами полягає в правильних підгодівлі, відповідному погодних умов поливі і прополка. З підгодівлею важливо не перестаратися. Перший раз вносять добрива, коли трав’янисті півонії тільки показують з землі свої червоно-бурі паростки. 

У цей період квіти мають потребу в азоті і калії. Багато садівники радять ранньою весною обробляти півонії розчином марганцівки для профілактики різних грибкових і вірусних захворювань. Другу підгодівлю комплексними мінеральними добривами бажано провести на етапі цвітіння, щоб максимально його продовжити. 

Після того, як трав’янисті півонії відцвіли, їх підгодовують втретє для стимуляції розвитку бруньок відновлення. На цьому етапі вносяться суперфосфат або сульфат калію. Невід’ємною частиною догляду є полив. Його здійснюють при середньо нормальній температурі повітря не частіше разу на тиждень, виливаючи під кожен кущ півтора-два відра води. У спеку полив проводять кожні два-три дні. Також дуже бажано рихлити під півоніями грунт, щоб кореневища могли дихати. При цьому від підстави кущів потрібно відступати не менше ніж на 20 см. Щоб трав’янисті півонії цвіли триваліше, з їх кущів обривають зів’ялі квіти, а якщо їх вирощують на зрізання, стебла зрізають так, щоб на них знизу залишалося, хоча б по одному листу. Осінній догляд полягає в обрізанні закінчили вегетацію стебел. У регіонах з дуже холодною зимою півонії присипають торфом або прикривають ялиновим гіллям.

Стрічка новин