Про шведську освіту – із перших вуст
До Полтави завітав директор скандинавської школи. Петер Бенгтссон поділився із місцевими педагогами основними принципами роботи навчальних закладів у його країні. Ця зустріч пройшла під гаслом «Нова Українська Школа та шкільна освіта у Швеції: наші перспективи – їхнє сьогодення».
Безкоштовна освіта, після 9 класу – спеціалізація та окремий підхід для дітей з інвалідністю. Так навчаються у шведських школах. Про їхню роботу, а також загалом про систему освіти у цій скандинавській країні полтавським педагогам цього дня розповідає Петер Бенгтссон.
Олена Ульяніч, голова ГО «Педагогічний центр «Академія»
- Усі ми зараз в очікуванні змін в освіті. Будемо впроваджувати Концепцію «Нової Української Школи», в основу якої у великій мірі було взято досвід роботи скандинавських шкіл, зокрема, фінської школи, шведської, норвезької саме того регіону. Вони вважаються одними з найпрогресивніших, найбільш оптимальних для зрощування молодого покоління.
Петер працює директором в одній зі шведських шкіл у містечку Томмілілла. До Полтави приїхав на запрошення ГО «Педагогічний центр «Академія».
Олена Ульяніч, голова ГО «Педагогічний центр «Академія»
- Він є за фахом вчитель англійської мови, математики, англійської драми. У нього широка спеціалізація. І, їдучи до нас у гості, він взагалі приїхав вивчати наш досвід. Він дуже відкритий до нового, він мисляча і дуже творча людина, прекрасний педагог, і він приїхав за досвідом.
Під часа свого візиту до Полтави Петер Бенгтссон викладав англійську у школі «Паросток». Відтак, зсередини знайомився із українською системою освіти. Говорить: деякі її аспекти можна брати на озброєння шведським школам.
Петер Бенгтссон, директор шведської школи
- Я думаю, дуже цікаво, що діти отримують оцінки вже з другого класу, а також система організації роботи і освітня система, яка передбачає роботу в проектах, – це те, що я б хотів взяти з «Паростка».
А от на батьківщині Петера діти з 1 по 5 клас оцінок не отримують. Лише з шостого року навчання вводиться градація балів від A до F. До школи діти йдуть з 6 років. Навчаються загалом 12 класів. Після 9-го мають змогу обирати спрямування: підготовка до академічної освіти чи професійно-технічної.
Петер Бенгтссон, директор шведської школи
- Як я зрозумів, українська школа передбачає обов'язкові класи від першого по 12-ий, а в шведській школі обов'язковими для навчання є 9 класів. Після 9 класу діти мають можливість обирати, в якому напрямку вони будуть навчатися в старшій школі. Вона дещо відрізняється від основної і дещо є спеціалізованою.
Під час зустрічі із полтавськими педагогами шведський фахівець також торкнувся теми професійної підготовки вчителів, методик викладання та інструментів оптимізації роботи освітян, державних стандартів та вимог до навчальних програм Швеції.