Передвиборна кампанія – крок до перемоги?

Але на цю діяльність представники політичних партій витрачають з кожним роком все більше коштів. Щоб запобігти надмірному фінансуванню агітації, є різні шляхи, серед яких – і обмеження витрат. В Україні розмір виборчого фонду кандидата у народні депутати складає 288 млн гривень, у той час, як у Великобританії взагалі заборонена платна політична реклама. 

Вартість передвиборної агітації зростає від виборів до виборів. І як наслідок, наголошують фахівці, – корупція та нерівні умови для учасників виборчих перегонів. Щоб запобігти цьому, пропонують різні шляхи вирішення проблеми, серед яких – і заборона політичної реклами: повна або часткова. 

Ігор Кужик, директор ТОВ ТРК «ІРТ»

- Я абсолютно виступаю проти повної заборони політичної реклами на телебаченні, чи в газетах, чи засобах масової інформації, оскільки це є канали комунікації. Інше питання, що, можливо, потрібно обмежити суми для певних політичних партій, контролювати ситуацію і контролювати весь процес політичної реклами.

Фахівці розповідають: реальна вартість виборчих кампаній є значно вищою, ніж дані, відображені у звітах партій та кандидатів. В обхід каси сплачують роботу активістів, так звану «джинсу» та витрати на друк. І ці цифри просто губляться у потоці виборчих перегонів. 

Олексій Сидорчук, координатор проекту IFES

- І тут величезна проблема, що немає ефективного контролю за дотриманням законодавчих положень. Ті органи державної влади, які повинні це контролювати, у них бракує ресурсів, бракує повноважень і, відповідно, вони недостатньо політично-залежні від політичних сил.

За кордоном ситуація з виборчою кампанією дещо відрізняється.

Олексій Сидорчук, координатор проекту IFES

- В багатьох країнах є певні обмеження на політичну рекламу та на обсяг грошей, які можна витрачати на політичну рекламу.

В Україні обмеження щодо виборчого фонду діє лише на парламентських виборах, і то – стосується лише фіксованих сум. Щоб зменшити обсяги корупції, фахівці пропонували й шляхи вирішення проблеми. 

Зоя Лебідь, координаторка проектів «ОПОРИ» у Кіровоградській області 

- У нас закони про вибори є, а відповідальності за це немає. Тому насправді треба вносити зміни до кодексу про адміністративні правопорушення, до кримінального кодексу, і коли будуть хоча б окремі приклади відповідальності за порушення виборчого законодавства: за ті самі благодійні фонди, за «джинсу», то таких випадків, можливо, буде менше.

На сьогодні в Україні фактично відсутня практика покарань згідно зі статтею щодо надмірного використання коштів на передвиборну агітацію. Основна причина – складність фіксації та збору доказової бази.

Стрічка новин