Оберіг чи іграшка?

У Полтавській обласній бібліотеці імені Котляревського пройшов майстер-клас з виготовлення ляльки-мотанки. Його провела Олена Щербань – майстриня, яка намагається відродити українські традиції.

Усе найкраще – дітям. Наші прабабусі та прадідусі не знали кращої забави для дитини, аніж лялька-мотанка. Вона і оберігала, і виховувала, і вчила малюків любові і добру. Виготовляти її навчали на майстер-класі в Полтавській обласній бібліотеці імені Котляревського.

Юлія Крамарєва, завідуюча відділом соціокультурної діяльності Полтавської обл.бібліотеки

- Ми сьогодні просто хотіли поговорити про традиційну українську родину, як її розуміє український народ. А символом таким є лялька-мотанка.

Урок з виготовлення ляльки-мотанки провела провідний популяризатор традиційної української культури Олена Щербань. Майстриня зізнається: ніколи не досліджувала тему сакрального значення мотанок. Особисто для неї вони виконують лише одну функцію – іграшки для дітей.

Олена Щербань, майстриня 

- Десять років я виготовляю ляльки-мотанки, довелося багато думати, згадувати, де що піддивлятися, але я би хотіла продовжувати ту справу, яку колись робила моя бабуся Марія, вона родом з Диканьки. Я не дуже пам'ятаю, як вона їх робила, але добре пам'ятаю, як я носила ті ляльки з собою.

Проводити майстер-класи для Олени Щербань – не в новинку. Виготовити мотанку, говорить, може за десять хвилин із заплющеними очима. В свою чергу, для Полтавської обласної бібліотеки подібний майстер-клас – перший подібний досвід. Розпочався він з вибору дівчини-весни. Основний критерій – довга дівоча коса. Дівчину-весну обрали і перейшли до найважливішого дійства – мотання. 

На заході були присутні учні 25 Полтавської середньої школи. Серед них – як дівчата, так і хлопці. Останні вважають: виготовлення ляльок-мотанок – справа нечоловіча. Проте майстер-клас, зізнаються учні, їм сподобався.

- Мені подобається, як розповідають про ляльок

- Дуже цікаво, весело і дуже тяжко

Кожен присутній цього дня пішов додому з власною лялькою-мотанкою. Можливо, виготовленою не ідеально, але з душею.

Стрічка новин