У Полтаві презентували роман про радянську Україну 70-х років

Свою нову книгу «Травам не можна помирати» до нашого міста привіз івано-франківський письменник Степан Процюк. У ній автор зображує суспільство, в якому «не можна бути українцем», радянську «каральну психіатрію» та нелегке життя десидентів. Презентація роману відбулася в обласній бібліотеці для юнацтва ім. Олеся Гончара.

Другий рік у Полтавській обласній бібліотеці для юнацтва імені О.Гончара діє проект «Українські акценти». 

Вікторія Піскова, провідний бібліотекар Полтавської обласної бібліотеки для юнацтва ім. О.Гончара

- Якось так склалося, що нашій бібліотеці вдається знайти спільну мову, порозумітися з багатьма цікавими, видатними українцями. Звісна річ, що найчастіше це є письменники, але не лише письменники. Це – просто творчі люди, які можуть бути цікавими не лише там, де вони живуть, мається на увазі – поза межами Полтави, але ми сподіваємося, що вони можуть бути цікавими і нам, полтавцям.

Вже вдруге гість бібліотеки – український письменник Степан Процюк. Івано-франківський автор пише інтелектуальну прозу. Цього дня до Полтави привіз свій черговий роман «Травам не можна помирати». У книзі змальовується Україна 70-х років з її заборонами та упередженнями.

Степан Процюк, письменник

- Це художній твір. Там є любовна історія. Історія учителя і агентки, в яку він закоханий, які його стосунки з КДБ радянським доводять до самогубства. Історія одного ще десидента, прототипом якого послужив Олекса Тихий – вчитель з Донеччини, який помер разом з Юрієм Литвином і Василем Стусом.

Степан Процюк торкнувся у своєму романі й теми «каральної психіатрії» у Радянському Союзі. Для цього ретельно вивчав документи в архівах. Відтак, каже, робота над книгою розтяглася на три роки. Назва ж роману «Травам не можна помирати» має символічний підтекст.

Степан Процюк, письменник

- Каже один із героїв, «що трави мусять проростати навіть крізь асфальт». Це одне таке речення. І роман називається «Травам не можна помирати». Це – назва, яка легко прочитується, що ще такого справді не було, щоб весною не відроджувалася трава. І цей герой вважав, що такого не може бути, щоб великий, багатомільйонний народ усередині Європи зник з лиця землі, зникла його мова, його культура. Вони вірили у той час, коли не вірив майже ніхто.

Степан Процюк – автор більш ніж 20 книг, серед яких – повісті для юнацтва, поетичні збірки, романи. Деякі з цих творів є у фондах Полтавської юнацької бібліотеки.

Вікторія Піскова, провідний бібліотекар Полтавської обласної бібліотеки для юнацтва ім. О.Гончара

- Він порушує такі серйозні теми нашої історії недалекої, радянської, страшної, трагічної, жахливої, але він пише про те, що знає сам. Він пише без прикрас. Це – не лакована історія. Знає, наприклад, з розповідей свого батька, який був політв'язнем.

Наступним гостем в рамках проекту «Українські акценти», кажуть у бібліотеці, стане Володимир Шовкошитний. Директор видавництва представить полтавським читачам сучасних українських авторів різноманітних напрямків.

Стрічка новин