Що скоро зміниться у системі вакцинації

Міністерство охорони здоров'я вирішило змінити календар щеплень.

Міністерство охорони здоров'я опублікувало проект змін до календаря щеплень. Поки що він на обговоренні. Нововведеннями відомство хоче одночасно заощадити гроші і підвищити рівень вакцинації. Зміни торкнуться вакцинації дітей.

Що пропонують змінити

МОЗ хоче перенести другу дозу щеплення проти гепатиту В з першого на другий місяць. Це дозволить використовувати комбіновану вакцину проти дифтерії, коклюшу, правця, гемофільної інфекції та гепатиту В. Закуповувати комбіновану вакцину проти кількох інфекцій дешевше, ніж ту, яка бореться тільки з однієї. Тому чиновники пропонують об'єднати імунізацію проти гепатиту В з щепленням проти дифтерії, правця, кашлюку та поліомієліту.

Крім економії, комбіновані вакцини мають і інші вигоди. Наприклад, в лікарнях буде менше черг, діти отримуватимуть менше навантаження на організм і стрес від щеплення. Ще одна пропозиція – скасувати повторне щеплення проти туберкульозу в сім років. Це одна з рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров'я. Всі ці зміни МОЗ виніс на обговорення.

Що думають лікарі

Комбіновані вакцини ніяк не вплинуть на якість щеплення, каже Олексій Риков, головний лікар мережі дитячих клінік "Добробут". Такі вакцини навіть безпечніше.

"По-перше, зменшується ризик небажаних явищ, пов'язаних з додатковими компонентами вакцини, зменшується кількість відвідувань лікаря, і, врешті-решт – зменшується кількість уколів дитині. Ефективність комбінованих вакцин не відрізняється від моновакцин, тому їх багато років використовують у всьому світі", – каже Риков.

А ось ревакцинація в сім років проти туберкульозу – низькоефективна.

"Особливість вакцини в тому, що вона не захищає від інфікування, а захищає від важких форм інфекції, це актуальніше для дітей перших років життя. БЦЖ в більш старшому віці не має високої ефективності", – пояснює лікар.

Як робити щеплення дорослим

Довічний імунітет формується тільки після деяких щеплень, наприклад, проти кору, паротиту, краснухи. Імунітет проти дифтерії, правця та кашлюку зберігається протягом 7-10 років. Перша ревакцинація для профілактики останніх захворювань у дорослих повинна пройти в 26 років. Потім повторюватися кожні 10 років. У деяких країнах дорослих також вакцинують проти коклюшу – в Україні це відбувається щодо епідеміологічної ситуації. Особистий календар щеплень для кожної людини становить і контролює лікар-імунолог або терапевт за місцем проживання.

Перш ніж зробити щеплення, лікар повинен вивчити медкарту, виміряти температуру і провести загальний огляд. Доктор також надасть пацієнту форму згоди для проведення вакцинації. Заповнений документ залишається в медичній установі.

Крім того, лікар повинен повідомити про:

• можливі реакції на вакцину і терміни, під час яких вони можуть виникнути;

• симптоми, при яких потрібно терміново звертатися за медичною допомогою;

• дозування і про те, яке саме жарознижувальне можна приймати;

• коли необхідно зробити наступні щеплення.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію