Виборчі правила можуть змінитися

7 листопада минулого року парламент ухвалив у першому читанні новий Виборчий кодекс. Згідно з останнім, у Верховній раді більше не буде мажоритарників, лише партійні депутати, прохідний бар'єр може бути знижено з 5-ти до 4%, а представників від регіонів у раді може стати більше. Це – далеко не усі запропоновані зміни, адже законопроект допрацьовується. Більше розповісти про це до Полтави прибули представники громадської організації «Центр UA» – автори запропонованих правок до закону про вибори.

Зустріч з пресою у неформальній обстановці влаштували представники громадської організації «Центр UA». Саме остання стала ініціатором внесення правок до чинного закону про вибори. Нагадаємо, 7 листопада 2017 року народні депутати у першому читанні проголосували за проект Виборчого кодексу. Останній містить у собі ряд змін до чинного порядку проведення виборів: відкриті списки, а також лише партійні депутати у них. Знизити планують й прохідний бар'єр з п'яти до чотирьох відсотків.

Єгор Поляков, аналітик «Центр UA»

- Оскільки парламент – це орган, що насправді виконує функції з вирішення загальнонаціональних проблем, тобто, він дає якісь правила, за якими грає вся країна, то не дуже логічно, коли приходить одна людина-самовисуванець. І там досить важко знайти якісь точки перетину цим людям з партійними фракціями, і навіть з партійними мажоритарниками.

Свої вимоги є і до партійних списків: так, як і раніше депутати проходитимуть до Ради за списком, але тепер він може змінюватися в залежності від переваги, відданої виборцями. Для того ж, аби балотуватися до центральних органів влади, партія повинна буде мати свої осередки у кожному окрузі, мінімум – по 5 осіб у списку. Зміни у списках торкнулися і гендерної політики партій.

Марія Левонова, аналітик «Центр UA»

- Проект кодексу, який був проголосований у 1 читанні 17-го листопада 2017 року, передбачає досить жорстку гендерну квоту. Фактично 40% представників регіональних списків партійних мають бути представники 1 статі. Більше того, не просто 40%, а двоє з п'яти у кожній п'ятірці, яку партія висуває, мають бути представниками однієї статі.

Гендерні квоти існували і у минулому проекті, проте тоді осіб однієї статі можна було розміщувати у будь-якому порядку. Так усі чоловіки чи жінки могли опинитися останніми у списку і фактично не мали можливості бути обраними, при цьому гендерна політика була б дотримана. Також серед змін, запропонованих до проекту кодексу, – обмеження щодо політичної реклами: ролик має бути не менше 3-х хвилин, і у ньому має бути викладена передвиборча програма. Найбільшою перевагою запропонованих змін фахівці називають їх регіональність, тобто, у більшої кількості депутатів з регіонів з'явиться можливість потрапити до центральної гілки влади. Крім того, більший вплив на склад матиме виборець у кожній області.

Олег Рибачук, голова і співзасновник ГО «Центр UA»

- Яка партія і які люди від Полтавщини представлятимуть там ваші інтереси у парламенті, і таким чином матимете таку певну спортивну злість, що якщо цей кандидат чи ця партія вас підведуть – то наступного разу рішення буде одне – що вони зникнуть з політичної арени. Це так працює на заході політика.

При таких виборчих правилах, коли багато залежить від виборця, його також слід виховувати та вчити основам політології. Так основна проблема, говорять фахівці, в тому, що виборець молодий, відтак – недосвідчений. Таких 42%.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію