Рівно 32 роки тому світ здригнувся від жаху

Трагедію на ЧАЕС, а точніше – її страшний вплив на все живе, намагалися замовчати, проте, не вдалося. До ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи з Полтавщини залучили майже 30 тисяч військових та цивільних. Живих до сьогодні – менше половини, тож жертв так званого «мирного атому» цього дня згадували на покладанні квітів.

Хода алеєю пам'яті ліквідаторів, літургія у найбільшому соборі міста, проте, найбільше полтавців приходить до Пам'ятника ліквідаторам Чорнобильської трагедії на традиційне покладання квітів. Серед тих, хто тут 26 квітня, – Тетяна Колос. Жінка працювала на Чорнобильській АЕС інженером. Тетяна Федорівна запевняє: навіть працівникам АЕС тоді не повідомили про те, що сталося насправді. Тож про небезпеку дізналися лише за кілька днів, і то лише, як про тимчасові незручності.

Тетяна Колос, працювала на Чорнобильській АЕС

- Так тільки сказали: ви збирайтеся, людям так було наказано, збирайтеся десь на 3 дні вас вивезуть, на 3 дні тільки, і все. Не беріть з собою ніяких провізій.

Загалом на ліквідацію аварії з Полтави направили близько 30 тисяч чоловіків та жінок. До сьогодні з них дожило менше половини. 

Ксенія Нікітчук, голова ГО «Союз Чорнобиль» Шевченківського району

- Я жила на той момент у місті Прип'ять. Прип'ятівці взяли перший удар на себе, ну а інше підхопили ліквідатори, і своїми грудьми прикрили нашу землю.

Серед них – люди різних професій: військовослужбовці, рятувальники, геологи, медики та будівельники. Віктор Міщенко та Ігор Захаров на момент трагедії працювали у міліції, тож одними з перших вирушили на ліквідацію наслідків, де провели 21 день замість обіцяних 7-ми.

Віктор Міщенко, ліквідатор наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

- Були молоді, не думали якось за життя, не думали за сім'ї, думали про те, щоб виконати обов'язок. Сьогодні дуже багато серед наших працівників вже немає у живих, а ті, хто лишився, тяжко хворіють.

Сьогодні про трагедію, наслідки якої українці бачать і сьогодні, знає кожен. На покладання квітів та вшанування пам'яті ліквідаторів цього дня прийшли студенти, школярі, духовенство та представники обласної влади. Знають про аварію, що забрала із собою тисячі життів, й іноземні громадяни.

Таганіс Ісула, студент (Кашмір)

- Я знаю, що це було у Чорнобилі, у Прип'яті. Але зараз там ніхто не живе, ось це я чув. Там багато радіації.

Зараз, зауважують ліквідатори, їх найбільшими проблемами залишаються малий розмір пенсії та хвороби, отримані внаслідок опромінення.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію