Як запахи впливають на здоров’я людей

Як запахи впливають на здоров’я людей

Ароматерапія не входить в арсенал сучасної медицини, її стихія – салони краси та масажні кабінети. Проте вчені намагаються зрозуміти, як запах впливає на поведінку, настрій, фізіологію людини.

Рослинні ефірні масла в Стародавньому Китаї спалювали для обкурювання приміщень, єгиптяни додавали в розчини для бальзамування померлих, римляни брали з собою в терми (лазні). Але наука зайнялася цим порівняно недавно. Термін “ароматерапія” ввів у 1920-х роках французький хімік Рене-Моріс Гаттефос (Rene-Maurice Gattefosse).

У рослинах, безумовно, є корисні речовини. Наприклад, кору верби жували здавна, щоб лікувати запалення, а потім в ній виявили ацетилсаліцилову кислоту, відому тепер як аспірин. Але одна справа приймати ліки в таблетках, і зовсім інше – вдихати.

Як довести, що запах має терапевтичний ефект? Який фізичний механізм впливу? В ароматерапії дають тільки суб’єктивні опису, що не піддаються перевірці. Наприклад, повідомляють, що запах розмарину прояснює розум і покращує пам’ять, лаванда заспокоює і знімає стрес, занепокоєння, депресію, лікує безсоння. У масла ялівцю взагалі нарахували 17 доброчинних ефектів: від афродизіака до заспокійливого.

Можливо, молекули ароматної речовини безпосередньо впливають на нюхові нейрони і далі на мозок або на ендокринну систему. Або хімічні субстанції проникають в кров через ніс або слизову легенів і потім поширюються по всьому організму. Це підтверджують досліди на гризунах, у яких в крові виявили молекули ефірних масел, що вдихалися. 

Цікаві результати дали досліди вчених з Австрії з ліналоола, основним компонентом лавандового масла. Коли його нанесли на шкіру учасникам експерименту, у них трохи впало систолічний тиск крові (верхній). Це можна розглядати як аналог масажу, але визнати терапевтичний ефект ефірного масла заважає той факт, що масаж сам по собі заспокоює, знімає напругу.

Усі спостережувані ефекти можна пояснити інакше – через психологічний вплив. Тобто, людина реагує на запах відповідно до свого досвіду і очікуванням, а також через навчання. На користь цієї гіпотези говорить те, що люди відчувають емоції, змінюють поведінку відповідно до того, приємний запах чи ні. Прихильники психологічної гіпотези вважають, що хімічна природа запаху вторинна, головне – психічний вплив. У якійсь мірі, про це свідчать культурні, індивідуальні та навіть гендерні відмінності в сприйнятті запахів. Наприклад, у чоловіків, що три дні поспіль гуляли по лісі, знизився рівень гормону адреналіну. Є також дані про те, що ароматерапія полегшує депресію. У цілому, поки психологічна гіпотеза ароматерапії краще підтверджується експериментами.

Стрічка новин