На давні писанки наносили календарі

На давні писанки наносили календарі

На знайдених на Тернопільщині прадавніх писанках, відображено календарний цикл. На давні писанки в Київській Русі наносили орнамент, який позначав календарний цикл. Це може бути найдавніша техніка писанкарства в Україні, вважає археолог Марина Ягодинська.

"Все це чимось схоже на прадавній календар. В Україні виявили майже 100 писанок давньоруських часів. Переважно, це полив'яні. Вони мали жовтуватий чи зеленкуватий кольори. Орнаменти у них були у вигляді скобок або концентричних кіл. А ці, знайдені біля Крутилова на Тернопільщині, мають певні клинці, рисочки-зарубки. Все це чимось схоже на прадавній календар", - розповіла археолог в інтерв'ю "Укрінформу".

Давньоруські писанки знайшли в Звенигородському урочищі на Тернопільщині. Там на давньоруському городищі-святилищі було знайдено дві оригінальні писанки з глини.

Ці писанки - це різьбянки, або ще як їх називають, шкрябанки. Кожен виріб поділено на вісім нерівних частин, чимось схожих на трикутники із загадковими клинцями. Їх нанесено невідомим майстром у ХІІ чи ХІІІ ст. Клинців – сорок. Характерно, що на одній зі шкрябанок візерунок нанесено безсистемно й неакуратно. Припускають, що це робила дитина. На іншій видно певну осмисленість графічного малюнка. Зберігаються в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї.

Писанки-сорококлинці були розповсюджені в різних регіонах України – від Галичини та Поділля аж до Кубані. Тобто всюди, де мешкали етнічні українці.

Стрічка новин