Як робота вночі впливає на ДНК людини

Як робота вночі впливає на ДНК людини

Роботу вночі давно та часто пов'язують з підвищенням ризику ожиріння, діабету та раку. Керівник нещодавнього дослідження Парвін Бхатті вважає, що нові результати дають цього пояснення.

За його даними, в організмі тих, хто працює в нічну зміну, знижена здатність усувати пошкодження ДНК. Це помітно по утриманню хімічної речовини 8-оксо-dG. Вона виводиться з сечею, коли організм відновлює пошкоджену ДНК.

Ми думаємо, знижене виведення 8-оксо-dG свідчить про погіршення здатності відновлювати ДНК, – розповів Бхатті. – З часом такі пошкодження ДНК збільшують ризик виникнення раку та інших захворювань.

Такий процес може бути викликаний браком мелатоніну. Цей гормон допомагає регулювати внутрішній годинник організму. Наш мозок виробляє мелатонін у відповідь на темряву.

У тих, хто працює ночами, рівень мелатоніну зазвичай нижчий.

Але не все однозначно. 

"Результати цікаві, – говорить Кетрін Рід (Kathryn Reid), професор неврології з Північно-Західного університету в Чикаго. – Але вони не доводять зв'язок змінної роботи з безпосереднім пошкодженням ДНК. І поки неясно, як це стосується мелатоніну. Немає доказів причинно-наслідкового зв'язку".

Бхатті з колегами досліджували показники 50 учасників, які працюють ночами. Вони помітили, що в нічні зміни в учасників знижувався рівень 8-оксо-dG в сечі. В ті ночі, коли вони спали, рівень цієї речовини був вищим. Також дослідники виявили, що зі зниженням 8-оксо-dG співвідноситься і знижений рівень мелатоніну.

Сам Бхатті вважає, що справа саме в мелатоніні. Але поки даних недостатньо. Потрібно дослідити, як приймання мелатоніну вплине на біомаркери 8-оксо-dG. Поки немає однозначних результатів, не варто приймати добавки з мелатоніном в надії запобігти пошкодженням ДНК.

Ставтеся до добавок обережніше. Невідомо, скільки саме в них міститься гормону. До того ж мелатонін може викликати сонливість. А це тільки зашкодить працювати вночі.

Поки Бхатті радить тим, хто працює вночі, особливо ретельно стежити за своїм здоров'ям. Збалансовано харчуватися, відмовитися від куріння та регулярно займатися спортом.

Стрічка новин