Що робити з вербою після Вербної Неділі і куди її подіти

Що робити з вербою після Вербної Неділі і куди її подіти

Є православні свята, особливо улюблені народом. Такий день входу Ісуса Христа в Єрусалим. Люди кидали йому під ноги гілки пальми. Так на Сході зустрічали найважливіших осіб. В наших місцях використовують зазвичай вербу.

Але кожного разу виникає проблема: куди подіти після свята ці пухнасті гілочки? Просто так на смітник їх не викинеш. Вони освячені в церкві. Стоять будинки за іконами, біля розп’ять, близько камінів, печей. В стійлах домашніх тварин. Або у посудинах з водою. Верба охороняє все ваше житло від різних напастей, болячок, сварок. І так цілий рік.

Головне – не згрішити

Однак не всі знають, що робити з вербою після Вербної Неділі. Прийнято вважати, що вона не втрачає свої чудові лікарські властивості до весни наступного року.

Як вчинити правильно? Звільнитися від гілок минулорічних в свято або напередодні його? І коли нести на освячення знову зрізані? Це не формальні питання. Люди хочуть жити за правилами. За законами церкви. Щоб зайвий раз не згрішити.

Отже, що робити з гілочками верби після Вербної Неділі? Можна зібрати їх всі разом і пустити в річку, озеро, струмок, прудок. Нехай пливуть собі з миром.

Також деякі люди воліють висохлі за рік гілочки верби просто спалити. Однак увага! Попіл необхідно розсипати там, де його не будуть топтати ні проходять люди, ні тварини. Не забороняється ще висипати попіл в річку.

Посадити нове деревце

Ви все ще стурбовані проблемою, куди подіти вербу після Вербної Неділі? А як вам така пропозиція? Верби стояли у вас в вазочці. Ви міняли воду час від часу. І гілочки дали коріння. Найкраще (і красиве!) — посадити на галявині в лісі або десь біля річки. Нехай росте, тягнеться до сонця. Радує людей. І може, ця верба знову буде освячена людьми в церкві.

Взагалі вербички можна зберігати кілька років поспіль. Однак кожну весну зустрічати свято краще зі свіжими гілочками.

В пам’ять про померлих

У наших краях є традиція, яка живе віками. Якщо їй слідувати, то у вас ніколи не виникне роздумах, що робити з вербою після Вербної Неділі.

Відомий такий ритуал. Сусіди, родичі зазвичай знають, що якийсь чоловік доживає останні дні. І в день похорону торішню освячену вербу кладуть йому в труну. Інші старі люди самі накопичується старі гілочки, щоб на похороні їх поклали до них в могилку.

Рекомендуємо такий спосіб, якщо ви вирішуєте, куди подіти вербу після Вербної Неділі: необхідно її гілочки підпалити і обійти з ними будинок. При цьому читайте молитву. Так очищають квартиру, будинок від усього поганого.

Зовсім непогано принести відслужили гілочки священика до церкви. Там їх потихеньку спалять, читаючи молитви при цьому.

У лісі, поруч з іншими

А ось теж непогана різновид вирішення питання про те, що робити з гілками верби після Вербної Неділі. Для тих, хто вагається з відповіддю і не знає, як йому бути, можна запропонувати такий варіант — забрати гілки в ліс. Укласти між кущів зростаючою, нової, свіжої верби.

Якщо у вас в будинку піч, то дуже добре розпалювати її саме старої і добре сухому гілкою. І потім випікати паски. Торішньої, старенькій вербою багато людей вдома обмітають кути. А потім гілочки кидають у вогонь, спалюють їх, перш подякувавши їм за службу.

Ще старою вербою, між іншим, обсаджували криниці. Для чого? Щоб не проникли в воду ніякі злі духи.

Цікаво, що саме з Білорусії пішла традиція, коли батьки часто били вербою своїх власних діточок, щоб добре росли і були здорові. З цією ж метою всюди били і худобу, і дорослих людей. Вулики бджіл били по три рази. А потім ті йшли на свої городи або в поля. Там тричі били гілками землю. Також встромляли гілочки в грунт. Нарешті, відправлялися бити і шмагати могилки своїх близьких.

Чудові властивості

Що ж за службу несли ці скромні лісові красуні після того, як їх освятив священик?

Традиційно перший обряд після повернення з церкви такий: всіх родичів і домочадців злегка б’ють (або поплескують) освяченою вербою, для їхнього ж здоров’я.

Так само роблять і з домашньою живністю. Адже що робити з вербою після Вербної Неділі – питання вирішене. Нічого. Нехай знаходиться в будинку. Всі повинні ввібрати цю дивовижну силу оновлення. Соки весни і відродження природи.

Ще властивість – верба чудово оберігає дім від злих, негативних духів, будь нечисті.

В будинку підросли наречена або наречений. Що роблять з нашою вербою? Її в терміновому порядку висаджують в город. Як тільки росток приживеться, значить, скоро весілля буде.

Вербою ще женуть істоту на поля в Юр’єв день. Вважалося, що за такої «обробки» вона буде здоровою і почне добре набирати вагу, розмножуватися.

А ось ще варіант того, що робити з вербою після Вербної Неділі. Бездітним дівчатам і жінкам радили присмачувати їжу бруньками верби, яку освятили в церкві. Це допомагає. Також говорили використовувати їх як профілактику від різних болячок.

Купають хворих діточок – треба кинути і вербу у воду. Її нирки клали в хлібці для скотини і в кашу для всієї великої сільській сім’ї.

Проти грому, грози

Люди сильно вірили: освячена верба припинить грозу, позбавить від граду, грому. Треба лише махати гілочкою в бік хмар.

На пожежах вербу кидали у вогонь. Навіщо? Щоб зменшити руйнівну силу.

Будь-боягуз, який мріє стати сміливою людиною, повинен був, прийшовши з церкви у Вербну Неділю додому, забити в стіну невелику кількість від освяченої верби. Звичайно, це миттєво не перетворювало сверхосторожного людини в героя. Але в будь-якому випадку це вилучає з душі його природну боязкість.

Не тільки листям і всій гілці люди приписували потужну лікувальну силу, але і її сережками. Їх з’їдали відразу за дев’ять штук. Від лихоманки – наивернейшая панацея. А ті, хто застудився, захворів якоюсь недугою, ковтали бруньки верби. І це рятувало їх від злої лихоманки, сильної болі в горлі, хронічного безпліддя. Так вірно служила людям освячена верба.

Тепер про терміни. Коли саме звільнитися від старої верби? Тут вибирайте те, що вам більше підходить. Можна безпосередньо в саме свято винести, припустимо, вербові гілки в ліс. Дозволяється зробити це і у Вербну Неділю. Або відразу після цього великого дня. Благо, що варіантів для цього ми запропонували багато.

Стрічка новин