Чому зоровий контакт мами і немовляти такий важливий

Чому зоровий контакт мами і немовляти такий важливий

Коли батьки спілкуються із дитиною, різні аспекти їх поведінки можуть синхронізуватися, у тому числі, їх погляд, емоції і серцевий ритм. Але мало що відомо про те, чи синхронізується їх мозкова діяльність.

Так звані мозкові хвилі, відображають активність на рівні груп мільйонів нейронів і беруть участь у передачі інформації між областями мозку. Попередні дослідження показали, що коли двоє дорослих розмовляють один з одним, спілкування більш успішне, якщо їх мозкові хвилі синхронні.

Дослідники лабораторії Baby-LINC у Кембриджському університеті провели дослідження, щоб з'ясувати, чи можуть немовлята синхронізувати свої мозкові хвилі з дорослими - і чи може це вплинути на зоровий контакт. Їх результати опубліковані в Proceedings of National Academy of Sciences (PNAS).

Співати пісні і дивитися в очі

Команда досліджувала мозкові моделі 36 немовлят (17 у першому експерименті і 19 - у другому), використовуючи електроенцефалографію (ЕЕГ), яка вимірює електричні характеристики мозку через електроди в черепному капелюсі, якого видали учасникам. Вони порівняли активність мозку немовлят із діяльністю дорослого, який співав дитячі пісні немовляті.

У першому із двох експериментів немовля дивилося відео дорослої людини, на якому жінка співала дитячі пісні. Спочатку дорослий, чиї мозкові зразки вже були записані, дивився прямо на немовля. Потім жінка з відео повернула голову, щоб відвести погляд, поки ще співала дитячі рими. Нарешті, вона відвернулася, але її очі дивилися прямо на немовля.

Як і очікували, дослідники виявили, що мозкові хвилі немовлят були більш синхронізовані з дорослими, коли погляд дорослого був спрямований на немовля. Цікаво, що найбільший ефект синхронізації стався, коли голова дорослого була відвернута, але її очі все ще дивилися прямо на дитину.

У другому експерименті, реальний дорослий замінив відео. Жінка тільки дивилася прямо на дитину або відводила погляд, наспівуючи дитячі пісні. На цей раз, однак, її мозкові хвилі могли контролюватися наживо, щоб побачити, чи впливають її мозкові моделі на немовлят, а також навпаки.

На цей раз як немовлята, так і дорослі стали більш синхронізовані з мозковою діяльністю один одного, коли був встановлений взаємний зоровий контакт. Немовлята однаково цікавилися поглядом на дорослого - і коли на нього дивилися прямо, і коли відверталися. Дослідники говорять, що це показує, що синхронізація мозкових хвиль відбувається не тільки через те, що людина бачить обличчя або щось цікаве, але і ділиться намірами спілкуватися.

Щоб виміряти намір немовлят спілкуватися, вчений виміряв, скільки немовлят «вокалізували» експериментатору. Як і було передбачено, немовлята докладали більше зусиль для спілкування, роблячи більше «вокалізацій», коли дорослий звертав безпосередній зоровий контакт, - і окремі немовлята, які робили довші вокалізації, також мали сильнішу синхронізацію із дорослими.

Лікар Вікторія Леонг, провідний автор дослідження, сказала: 

«Коли дорослі і діти дивляться один на одного, вони сигналізують про свою доступність і намір спілкуватися один з одним. Ми виявили, що як дорослий, так і дитячий мозок реагують на сигнал погляду, стаючи більш синхронізованими зі своїм партнером. Цей механізм може підготувати батьків і немовлят до спілкування, синхронізуючи, коли говорити і коли слухати, що також робить розвиток і навчання більш ефективними».

Лікар Сем Васс, другий автор дослідження, сказав: 

«Ми не знаємо, що це таке, але це викликає синхронну роботу мозку. Ми, звичайно ж, не стверджуємо, що виявили телепатію! У цьому дослідженні ми дивилися, чи можуть немовлята синхронізувати свій мозок із кимось іншим, так само, як дорослі, і ми також намагалися з'ясувати, що викликає синхронність.

«Наші знахідки припускають, що очні очі і вокалізації можуть відіграти роль у цьому. Але синхронізація мозку, яку ми спостерігали, була в таких високих тимчасових масштабах - від трьох до дев'яти коливань у секунду - нам усе ще потрібно з'ясувати, як саме погляд і вокалізації створюють його».

Стрічка новин