Причини головного болю та найпоширеніші симптоми

Причини головного болю та найпоширеніші симптоми

З головним болем рано чи пізно стикається майже кожен житель нашої планети. У деяких це знайомство проходить в дитинстві, у інших - вже в зрілому віці. Як правило, такий симптомом не насторожує свого господаря (ну, хто не мучився від головного болю?). І в 80% випадків біль дійсно не є загрозою для здоров'я або життя, але інша частина таких випадків пов'язана з серйозними і небезпечними захворюваннями. Тому дуже важливо розібратися, яка головний біль епізодична і пов'язана, наприклад, з перевтомою організму, а в яких випадках варто бити тривогу.

Чому болить голова?

Потрібно пам'ятати, що будь-який тип і локалізація болю, в тому числі і головний, - це сигнал організму про те, що всередині щось пішло не так, і необхідно швидко все виправити, щоб не постраждало здоров'я. Тому не потрібно сприймати головний біль як дане, жити і миритися з нею, а як заклик до активної дії.

Цікаві факти про головний біль

Ризик мігрені збільшується з віком.

Головний біль - це одна з найбільш частих скарг, поряд із запамороченням, яку пацієнти пред'являють лікаря. Звернення за медичною допомогою з цього приводу становить майже 70% всіх візитів до лікаря.

Раніше вважалося, що первинні головні болі у дітей не розвиваються, але сьогодні доведено, що діти страждають від мігрені не менше дорослих. До 7 років на цефалгію скаржаться до 40% дітей, а до 15 - все 75%.

У світі приблизно 10% населення страждають мігренню, але за спеціалізованою медичною допомогою звертається не більше 25% з них. Решта ж продовжують терпіти такі муки.

Головний біль - це не окрема хвороба (за винятком первинних видів, коли справжню причину болю встановити не вдається), а один з багатьох симптомів основного захворювання. Практично не зустрічається патологій, які не могли б викликати цефалгію.

Сам головний мозок ніколи не болить, тому що в його тканини немає больових рецепторів. Болять мозкові судини, оболонки, м'язи і фасції голови при їх здавленні, розтягуванні, спазмах, пошкодженнях, інтоксикаціях.

Часто головний біль - це побічна дія багатьох медикаментів. Тому спершу потрібно проаналізувати всі медикаменти, які ви приймаєте, наприклад, викликають цефалгію оральні контрацептиви, нітрогліцерин та ін. Також існує поняття абузусной головного болю, коли цефалгія провокується безконтрольним прийомом ліків від головного болю, як не дивно це звучить.

Гіпертонія викликає головний біль набагато рідше, ніж прийнято вважати.

Дуже часто головний біль пов'язаний із захворюваннями, які абсолютно не стосуються головного мозку - шийний остеохондроз, захворювання вуха, стоматологічні проблеми, патологія очей.

Головний біль входить в число найбільш частих проблем зі здоров'ям для офісного працівника.

За статистикою, у 15 мільйонів украйнців є проблеми з тиском.

За даними численних досліджень головного болю, через мігрені більше схильні жінки, ніж чоловіки.

Головний біль не щадить нікого. За історичними даними мігренню мучилися Юлій Цезар, Олександр Македонський, Петро I, Людвіг Бетховен, Чарльз Дарвін, Петро Чайковський, Зигмунд Фрейд, Наполеон, Антон Чехов, Альфред Нобель і інші.

Види і механізми розвитку головного болю

Перші згадки про головний біль, клініка якої нагадує мігрень, датуються 5000 років до нашої ери. За свою історію людство не раз намагалося зрозуміти, в чому ж справа і як позбутися від цефалгій. Були, як невдачі, так і успішні спроби. Вперше класифікувати головний біль постаралися в 1962 році, адже, скільки пацієнтів - стільки і видів болю можна знайти (це суб'єктивне відчуття і до сьогодні не існує об'єктивних методів вимірювання величини болю голови). Ця класифікація існувала до 1988 року, коли Міжнародний комітет головного болю випустив нове керівництво по типах і визначенню основних видів цефалгій. Цією класифікацією (МКГБ-2) з маленькою редакцією в 2004 році ми користуємося і сьогодні.

Відповідно до класифікації NIH (Національного інституту охорони здоров'я США), виділяють 5 категорій головних болів, які пояснюють механізм виникнення болю (патогенетична класифікація). Згідно NIH, первинні головні болі - це ті, які не пов'язані з органічними змінами мозку, судин, оболонок і інших анатомічних структур. Тобто при обстеженні такого пацієнта лікар не знаходить жодного патологічного зміни, яке могло б пояснити причину головного болю. Вторинні головні болі завжди пов'язані з якимись структурними або функціональними змінами, наприклад, підвищення внутрішньочерепного тиску , пухлини мозку, церебральний атеросклероз, інтоксикації, шийний остеохондроз, черепно-мозкова травма та ін.

Механізми розвитку головного болю

Судинний головний біль - звуження, здавлення або патологічне розширення артерій або вен голови, уповільнення кровотоку з розвитком гіпоксії головного мозку , перекриття просвіту судин тромбами, емболами, атеросклеротичними бляшками.

Цефалгия м'язового напруги - активація больових рецепторів м'язів або апоневроза голови при їх тривалій напрузі з якоїсь причини.

Ликвородинамічний головний біль - розвивається при підвищеному або зниженому внутрішньочерепному тиску, при зміщенні мозкових структур, їхнє здавлювання, наприклад, аневризмою , кістою або пухлиною.

Невралгічний тип болю - виникає при подразненні або здавленні волокна черепно-мозкових нервів, а також при пошкодженні оболонки нерва будь-яким патологічним процесом ( невралгія трійчастого нерва, потилична невралгія, патологія вестибулярного нерва та ін.). Як правило, такий біль сприймається пацієнтами як прострілює, удар електричним струмом.

Псіхалгія - головний біль центрального генезу, коли відсутні всі вище описані компоненти, а біль обумовлена порушеннями в системі ендогенних опіатів і моноамінів головного мозку, наприклад, хвороба Паркінсона .

Потрібно знати! Дуже рідко головний біль можна віднести до одного виду, набагато частіше вона є змішаною, коли задіяні кілька, а то і всі механізми цефалгії.

Основні причини головного болю

Існує приблизно 200 причин, які вважаються частими, а рідкісних ще більше. Ми коротко розглянемо найпоширеніші, так як більше 95% випадків відносяться саме сюди. Отже, якщо у вас болить голова, то перше, що потрібно зробити - це визначити в яку категорію цефалгій відносяться ваші відчуття - первинні або вторинні головні болі.

Часті причини первинної цефалгії

Необхідно запам'ятати! Діагноз первинної цефалгии лікар може поставити тільки після ретельного обстеження пацієнта, за результатами якого не виявилося ніяких органічних змін, які могли б привести до таких симптомів.

Дуже важливо знати і дотримуватися цього правила. Тому що небезпечні захворювання, наприклад, пухлини головного мозку теж на початку проявляються легкої головним болем, з часом вона посилюється, приєднуються інші патологічні симптоми і встановлюють істинний діагноз. Але часто це буває з запізненням і нічого вже зробити не можна. Тому рання діагностика - це запорука успішного лікування.

Мігрень - це одна з найчастіших причин головного болю. Мігренозна біль дуже типова, часом, одного опису нападу досить для постановки діагнозу. Але не можна забувати, що потрібно виключити важке ураження головного мозку.

Провокувати напад можуть:

стресові фактори і емоційні переживання;

деякі види їжі, наприклад, шоколадні вироби, горіхи, сири твердих сортів, копчені і гострі страви;

вживання алкоголю, особливо червоного вина;

фізичне і розумові перевантаження;

недосипання або, навпаки, тривалий сон;

тютюнопаління;

зміна погоди.

Мігренозну біль можна розпізнати за такими симптомами. Біль є односторонньою, розвивається по типу пульсації, за своєю силою - дуже інтенсивна, супроводжується запамороченням, позивами до блювоті і підвищеною чутливістю до людим подразників (світло, звуки), посилюється від будь-яких фізичних зусиль. Приступ тривати без лікування від 4 годин до 3 діб.

У деяких випадках звичайний напад мігрені може затягнутися і перейти в мігренозний статус, який є невідкладним станом і вимагає інтенсивного лікування, так як може спровокувати інсульт головного мозку.

Головний біль напруги - саме дане порушення переважає серед всіх первинних цефалгій. Вона з'являється в кінці робочого дня, має низьку або середню інтенсивність, дифузну локалізація, що стискає або стягує характер. Іноді пацієнти характеризують її, як каску, надіти на голову.

Триває біль від 30 хвилин до 4 годин. Пропадає самостійно після відпочинку, сну або прийому звичайного знеболюючий засіб. Чи не супроводжується нудотою, запамороченням або іншими тривожними ознаками.

Пучковий головний біль - її ще називають кластерної або гистаминовой. Це дуже сильна (по візуально аналоговою шкалою болю її оцінюють в максимальних 10 балів), пароксизмальна, одностороння головний біль. Локалізується в області очі, скроневої частки, тривати кілька секунд-хвилин, але серіями нападів. Характерним симптомом кластерної болю є почервоніння слизової очі на ураженій стороні, виділення сліз, закладеність носа і ринорея, підвищене потовиділення особи, звуження зіниці на стороні болю.

Часом кластерна біль буває настільки сильною, що призводить до суїцидальних спроб людини. Також характерною ознакою вважають те, що хворобливість усувається прийомом індометацину і ніколи не змінює свого боку.

Коливання артеріального тиску - до головного болю може призвести не тільки гіпертонія, а й артеріальна гіпотонія. Біль при змінах артеріального тиску відноситься до судинних причин, коли мозкові артерії звужуються або розширюються і мозкова тканина не отримує достатньо кисню або ж спостерігається її гіперперфузія.

Голова може боліти в 3 випадках:

різке підвищення тиску - гіпертонічний криз на тлі відсутності контролюючої терапії або психоемоційних перенапруг;

зниження тиску нижче норми (90/60) при гіпотонічній хворобі, анеміях, ортостатичноїгіпотензії, крововтратах, шоку, передозуванні ліків від гіпертензії;

при розвитку ускладнень з боку судин на тлі тривалої гіпертонії і церебрального атеросклерозу - хронічної ішемічної хвороби мозку.

Головні болі, пов'язані з травмою голови, є дуже поширеними серед людей молодого віку (автодорожні аварії, спортивний і побутовий травматизм). Цефалгия супроводжує, як гострий період черепно-мозкової травми, так може залишитися на все життя після такого перенесеного епізоду. Так буває, що після легкої ЧМТ, наприклад, струсу головного мозку , пацієнт не дотримується всіх рекомендацій лікаря або й зовсім не звертається за медичною допомогою, а через 2-3 місяці у нього розвиваються посттравматичні мігренозні болю. У відповідному розділі нашого сайту ви знайдете весь необхідний алгоритм про те, як себе вести, що можна робити, а що категорично заборонено при травмах голови.

Гострі порушення мозкового кровообігу (інсульт і мікроінсульт) завжди протікають з сильним головним болем, незалежно від типу ураження, ішемічний або геморагічний інсульт . Але при такій судинної катастрофи цефалгія відходить на другий план і не є основним діагностичним критерієм. У разі тривожних симптомів, які описані нижче, потрібно обов'язково викликати швидку допомогу, так як ймовірність інсульту дуже висока.

Тривожні симптоми головного болю:

біль виник раптово або вперше, особливо у людей старшого віку і у дитини (ознака пухлини мозку);

вона дуже інтенсивна, оцінюється за шкалою болю в 8-10 балів;

супроводжується порушенням свідомості, мови, м'язовою слабкістю, зору (симптом інсульту);

якщо людина не може поворухнути будь кінцівкою;

одночасно можна побачити стійку лихоманку, висип геморагічного характеру на тілі (ознака менінгіту);

якщо у вагітної жінки розвинулася цефалгія, епілептичні припадки і гіпертензія (симптом еклампсії).

Пухлини мозку завжди супроводжуються болем. Вона пов'язана в першу чергу з підвищенням тиску всередині черепа і здавленням зростаючим новоутворенням структур головного мозку. Характерними ознаками больового синдрому можна вважати:

з'являється або посилюється утором після сну і в горизонтальному положенні;

біль носить прогресуючий характер - кожен наступний напад сильніший за попередній;

супроводжується нудотою і блювотними позивами, які не приносять полегшення;

завжди пацієнти скаржаться на запаморочення;

в міру прогресування захворювання з'являються вогнищеві неврологічні симптоми (парези, паралічі, порушення зору, мови, слуху, психіки, судомні напади та ін.).

Інфекції ЦНС. Інфекційне ураження мозкових оболонок, менінгіт , або мозкової тканини, енцефаліт, завжди протікає з головним болем. Це дуже серйозні захворювання, які вражають в основному дітей молодшого віку і призводять до тяжких ускладнень, які протягом кількох годин можуть призвести до смерті, якщо медична допомога не була надана.

Насторожувати батьків повинні такі ознаки, як різке погіршення стану дитини, поява сильного головного болю і високої лихоманки, яку нічим не можна знизити (звичайні медикаменти не допомагають), поява на тілі геморагічної висипки, порушення свідомості.

Запаморочення - вірний супутник головного болю

Взагалі прийнято розрізняти справжнє запаморочення, яке пов'язане з пошкодженням центрального або периферичного відділу вестибулярного аналізатора, і помилкове, пов'язане з усіма іншими причинами. Ви навчитеся розрізняти симптоми справжнього запаморочення від інших патологічних ознак, наприклад, предобморочного стану, а також зможете професійно надати першу допомогу при вертиго собі і оточуючим.

Часто головний біль застає людини в не зовсім звичайних умовах, наприклад, голова може розболітися при вагітності, у годуючих матерів , після статевого контакту, ситного обіду і ін. Часто в таких ситуаціях люди не знають, з чим це пов'язано, що можна зробити для позбавлення від головного болю і її профілактики.

Особливо це важливо знати вагітним і годуючим мамам. Адже цефалгію в такому випадку не можна зупинити звичної таблеткою знеболюючого, тому що більшість з них шкідливі для плода або дитини. На сторінках цього сайту ви знайдете чіткі рекомендації, що робити в таких випадках і з чим це пов'язано. Дізнаєтеся, які ліки можна застосовувати, не боячись завдати шкоди малюкові, а про які варто строго забути. Також знайдете поради по альтернативним методам усунення головного болю, які, часом, виявляються не менш ефективніше стандартних, наприклад, точковий масаж при головному болі .

Як видно, причин у звичайній, на перший погляд, головного болю дуже багато. Всі вони вимагають різної лікарської тактики і методів діагностики, деякі не є небезпечними, інші ж несуть пряму загрозу для здоров'я і життя.

Стрічка новин