Призначення власних премій та виділення землі - питання, які найчастіше потрапляють до сфери конфлікту інтересів

Це поняття є доволі новим для українського законодавства. А полягає у тому, що приватний інтерес посадової особи може вплинути на її рішення під час виконання службових обов'язків. Як можна уникати конфлікту інтересів та яке покарання у разі його існування є в Україні на законодавчому рівні - дивіться далі.

Конфлікт інтересів - суперечність між приватним та службовим інтересом. Він має два види: потенційний та реальний.

Костянтин Донченко, експерт Аналітичного центру «Бюро економічних та соціальних досліджень»

- Якщо у нас рада видає дозволи на розміщення реклами і депутат входить в цю комісію, яка це видає, і в нього є фірма, яка розміщує рекламу, оце власне потенційний, оскільки не пересікаються: у нього є фірма, але вона ніяким чином не отримує дозволу, вона десь існує окремо. Коли ж ця фірма подає на погодження до ради свої документи і депутат за них голосує, бо може голосувати - оце реальний конфлікт інтересів.

Костянтин Донченко - експерт громадської організації, яка проводила моніторинг дотримання депутатами місцевих рад законності у прийнятті рішень. Полтавська районна рада стала одним із об'єктів цього дослідження. Її представники кажуть: у своїй роботі намагаються слідувати букві закону і не допускати конфлікту інтересів при прийнятті рішень.

Олексій Івженко, заступник голови Полтавської районної ради

- При прийнятті тих чи інших рішень, якщо видно, що це є конфлікт інтересів навіть під час сесії, ми зачитуємо, що не приймає участі в голосуванні в тому чи іншому питанні. Тобто я не голосую за будь-які питання, які стосуються моєї заробітної плати, премій чи ще чогось.

Найчастіше, говорять експерти, конфлікт інтересів у місцевих радах може виявлятися у питаннях нарахування власної заробітної плати, виділенні земельних ділянок, проведенні тендерів тощо.

Що ж стосується покарання за конфлікт інтересів, говорить Костянтин Донченко, то відповідно до чинного законодавства - воно незначне.

Костянтин Донченко, експерт Аналітичного центру «Бюро економічних та соціальних досліджень»

- Покарання за порушення в цій сфері досить невелике - там кілька тисяч гривень. Якщо, наприклад, голова ради голосує за свою надбавку в розмірі 10 тисяч гривень, собі премію виписує, при цьому порушує законодавство, йому вистачить премії не лише на те, щоб заплатити за порушення, але іще вистачить на купівлю певних речей.

Аби випадки конфліктів інтересів якомога рідше виникали на теренах Полтавської області, Аналітичний центр «Бюро економічний та соціальних досліджень» підготував для депутатів різних рівнів спеціальні рекомендації із роз'ясненнями, що є конфліктом інтересів і як його уникати.

Стрічка новин