Магічні обереги з дерева та каменю

В Полтавському літературно-меморіальному музеї відкрилася персональна виставка Ірини Моцар «Чарівний світ різьби». Експозиція у форматі «різьба в мініатюрі» у музеї Короленка представлена вперше. 

Ірині Моцар лише 22 роки, і за фахом вона – дитячий психолог. Втім, її захоплення – різьблення. Цього разу в музеї Короленка відкрилася вже шоста виставка магічних мініатюр-оберегів з дерева та каменю.

Ірина Моцар, майстриня

- В кожного бувають свої проблеми. До мене звертаються, просять зробити їм якийсь оберіг, і він їм допомагає. В АТО були обереги. І ті, в кого були обереги, залишились живі.

Ірина Моцар займається різьбою з шістнадцяти років. Її наставником, зізнається дівчина, став батько Валерій Моцар. Саме він розпізнав у доньки хист до різьблення. Наразі батько допомагає Ірині шліфувати деталі та виготовляє для неї інструменти. 

Валерій Моцар, батько майстрині

- Були сумніви, тому що пальчики були порізані, вона плакала, і виготовлення оберегу – це не один день. Це може тривати місяць цілий. Кожну рисочку вона ріже – ріже потихеньку, тому що камінь обробляється дуже важко.

На виставці у музеї Короленка представлено близько 40 робіт, виготовлених з каменю, дереву та мармуру. Всього ж у творчому доробку Ірини Моцар – понад двісті п'ятдесят робіт. Їх унікальність, вважає співорганізатор виставки, в тому, що це – не глина, з якої можна зліпити що завгодно, а камінь, котрий сам задає форму майбутньої мініатюри. 

Микола Ярошенко, співорганізатор виставки 

- Особисто я на наших просторах Інтернету не зустрічав сучасних майстрів подібного мистецтва. Так воно частково перегукується з японськими нецке, але в даному випадку Ірина обігрує свій особистий світогляд.

Роботи Ірини Моцар алегоричні. Більшість з них – так звані діди. Микола Ярошенко говорить: це – споконвічний символ мудрості, впевненості та таємничості.

Микола Ярошенко, співорганізатор виставки 

- На перший погляд – це простий дід, але що у нього за спиною? Поросятко. І це фактично фігурка – наша з вами сутність. Вигляд, начеб-то люди, як люди, а за спиною у кожного є своє поросятко.

Персональна виставка Ірини Моцар «Чарівний світ різьби» в Полтавському літературно-меморіальному музеї Короленка триватиме ще три тижні.

Стрічка новин