Оноре де Бальзак 170 років тому уклав шлюб з українкою Евеліною Ганською

Оноре де Бальзак 170 років тому уклав шлюб з українкою Евеліною Ганською

У 1847—1850 poках в Укpaїнi перебував вiдoмий фpaнцyзький письменник-poманіст Оноре де Бальзак.

Жив він у селі Верхівні на Київщині у своєї коханої Еви (Евеліни) Ганської, з котрою одружився в Бердичеві у 1850 році, за кілька місяців перед своєю смертю. О. Бальзак у своїх листах до родини, подає загальні риси українського життя, зокрема, торкається господарських відносин, ґрунту, підсоння, рослинності України, згадує першорядну фабрику сукна у Верхівні і т.д.

«В царстві квітів і зелені» — як називає О. Бальзак Україну – є багато контрастів і див:

"Країна ця дивна з того погляду, що поруч з надзвичайним блеском бракує в ній  найнеобхіднішого - комфорту. Не можна уявити собі просторів та врожаю на цих землях, котрих ніколи не гноять і на котрих щороку сіють жито".

Про здібности українців до куховарства Бальзак пише:

"Можливо, що мені вдасться Вам подякувати за цю приятельську послугу, як Ви приїдете на Україну, в цей рай земний, де я запримітив уже 77 способів приготовлення хліба, що дає високу ідею про винаходи населення комбінувати самі прості речі. Чи так воно само й на Литві? Готуєте Ви там каші на 77 відмін?" (лист до п. Ширковичевої з 29. XI. 1848).

Про Київ О. Бальзак писав:

"Я бачив північний Рим, місто православ’я з 300 церквами, багацтвами Лаври, св. Софії, степів. Цікаво раз побачити, Маємо тут цікавий союз роскоші й мізерії. Такий спектакль дає Київ... Протягом 15 або 20 днів контрактів (ярмарку) у Київ приїздять зі всіх кутів Росії, буває такий рух у справах, забавах, що неможливо, щоб я описав тобі, або ж кому іншому... Я бачив на контрактах у Київі чудесні килими в такому роді, як мені дала в останньому році п. Г. і між іншими річами 12 стільців чудового виробу. Але ж усе це було в такій ціні, що прийшлось відмовитись".

Про українських жінок Бальзак зауважує:

"Молоді дами бувають на балах в сукнях королівської роскоші, далеко більшої від усього того, що можна побачити в Парижі... Вони руйнують чоловіків своїм вбранням…".

Стрічка новин