Бережіть руки і ноги!

Минулоріч у Полтаві в різних медзакладах пролікували 14 осіб із діагнозом обмороження. Нинішня зима – не така сувора, утім, і фахівці у білих халатах, і рятувальники кажуть: це ще не означає, що небезпеки не існує. Навпаки, найбільше випадків обморожень трапляється не від надто низьких температур. А результатом сильного переохолодження може бути втрата пальців чи навіть кінцівки.

Щоб залишитись без пальців – не обов'язково, аби на вулиці було -25. 

Минулого тижня випадок обмороження жінки у Полтаві зафіксували медики першої міської лікарні. Розповідають: вона тепер залишиться інвалідом. 

Володимир Подлєсний, лікар-хірург 1 МКЛ

- Чергуючи у якості чергового хірурга, прийняв пацієнтку молодого віку, з відмороженнями верхніх та нижніх кінцівок. Її знайшли у снігу люди, які проходили повз. Вона була доставлена «швидкою допомогою» з явищами загального переохолодження.Ця людина буде оперована, і об'єм операції буде пов'язаний з видаленням пальців на руках і ногах.

Також на пацієнтку очікує тривале і серйозне лікування зон ураження та всього організму.

Більшість людей, які потрапляють з обмороженнями, – у стані алкогольного сп'яніння та безхатченки, констатують медики. І розвінчують міф: алкоголь порушує координацію і відчуття справжньої температури.

Для всіх елементарні зимові правила не втомлюються щороку нагадувати рятувальники.

Віталій Шкаревський, начальник відділу інформації та комунікації з громадськістю Управління ДСНС у Полт. обл.

- По-перше, це не вживати алкоголь. По-друге, носити просторий одяг і тепле взуття. Не виходити на мороз без рукавичок та шарфу. У вітряну погоду відкриті ділянки тіла змастити спеціальним кремом. Перед виходом бажано добре поїсти. І завжди пам'ятати, особливо батькам, – перебування дитини на морозі не повинно перевищувати 15-20 хвилин.

Далі має відбутись зміна вулиці на тепле приміщення. Особливо небезпечний холод і вагітним, людям похилого віку, тим, хто має цукровий діабет, атеросклероз кінцівок, порушений кровообіг, серцеву недостатність, переніс інсульт і погано координує свої рухи. Але ще надважливо знати, і як правильно зігрітись.

Володимир Подлєсний, лікар-хірург 1 МКЛ

- Після відчуття переохолодження треба уникати агресивних місцевих дій на кінцівки. Ні в якому разі не можна розтирати кінцівки снігом, спиртом, не можна одразу занурювати їх у гарячу воду. Найкраще повернення кровотоку – зняття мокрого одягу, взуття. І поступове розігрівання нижньої кінцівки протягом 15-20 хвилин під проточною водою, поступово збільшуючи температуру. 

Втрата чутливості, відчуття болю та втрата кольору – це ті ознаки, що точно вже свідчать про серйозні проблеми. Але і до того краще не доводити, просять лікарі. І якнайшвидше звертатись до будь-якої найближчої лікарні: там завжди є черговий хірург. Та і будь-який лікар зможе дати доцільні поради.

Ще за часів попередніх воїн, кажуть медики, солдати відморожували собі ноги при плюсовій температурі, бо у мокрих окопах знаходились у незручному взутті.

Стрічка новин