Харківський бабак розповів, коли в Україну прийде весна

2 лютого рівно на один день ця тварина стає віщуном. За версією Тимка, весна буде ранньою та прийде за 6 тижнів. У Полтаві бабака немає, втім, не лише ці тварини передбачають наближення весни. Що віщують інші, і що думають з цього приводу полтавці – у сюжеті Анни Ружін.

Цього року харківський віщун напророчив ранню весну, яка прийде за 6 тижнів. Вважають, якщо бабак лякається своєї тіні і ховається у нору – весна буде пізньою і слід очікувати холодів. Якщо ж тварина вільно гуляє після пробудження – весна буде ранньою і почнеться вже в середині березня. 

Згідно зі статистикою, лише 37% пророцтв бабака були точними. Утім, людей це не зупиняє. Полтавці ж говорять: сонна тварина навряд чи скаже правду.

- Ну як це: взяли і розбудили тварину, і вона що вам підкаже, що сьогодні весна буде? Чи завтра, наприклад. Це все залежить від природи.

- Я не вірю в бабака. 

- Ну не знаю, не вірю і все.

- Та, мабуть, ні, ви знаєте. Це кіно, це ж все по кінофільму. «День сурка» оцей, да. Ні, не вірю. 

- Я не вірю. Я знаєш, як: коли у мене на дачі потрібно щось садити, отак потрогаю землю – вже можна садити, а холодна – значить не можна.

- Чесно кажучи, не дуже. Але традиція хороша.

Більшість до прогнозів тварини ставиться скептично, але є й ті, хто вірить у її пророцтво. 

- Так.

- А чому?

- Завжди співпадає.

Краєзнавець Ростислав Шевченко певен: вірити, чи ні – справа кожного, але тварини можуть бути синоптиками. 

Ростислав Шевченко, краєзнавець

- Важко сказати: я не можу сказати, вірю чи не вірю – це не те питання. Щось тварини відчувають, по чому щось можна піддивитися, але сказати, що це абсолютно точний прогноз, – навряд чи.

Крім бабака, можна прослідкувати й за іншими тваринами. Наближення весни може видати поведінка курей, цесарок та інших птахів. 

Марія Валюх, зав. відділом с/г Полт.обл.еколого-натуралістичного центру учнівської молоді

- Саме в сонячні дні активно починають спілкуватися цесарки, активно проявляти шлюбну поведінку, тобто, всі птахи, які знаходяться у нас на зоотваринницькій базі.

На зміну температурному режиму у бік потепління змінюється поведінка та починається період розмноження.

Марія Валюх, зав. відділом с/г Полт.обл.еколого-натуралістичного центру учнівської молоді

- Активно реагують, і в залежності від температурного режиму починається яйцекладка. Якщо буде рання весна, то вони відчувають, що температурний режим покращився, і тоді починається у них яйцекладка.

А це – пара австралійських страусів – Кабул та Гуля. Вони теж активно готуються до весни та розмноження – незабаром у них буде нове потомство. 

Марія Валюх вважає: за всіма тваринами можна спостерігати, з наближенням весни у всіх змінюється поведінка. І не важливо, птахи це, чи тварини – кожен може бути віщуном. А бабак це буде, єнот чи звичайна курка – вирішує кожен для себе.

Стрічка новин