«Ми на рік відстаємо із поставкою препаратів для лікування раку»

У цьому відверто зізналися керівники полтавської медицини. Лише через рік отримали ліки за заявкою, яку зробили у 2016 році. Натомість за останній час дорослих полтавців з виявленою онкологією стало більше на 3-4 тисячі. Дітей також хворіє удвічі більше. Які шанси на виживання у полтавців із раком, говорили із журналістами лікарі напередодні Всесвітнього дня боротьби з онкологією.

Полтавці менше не хворіють. Принаймні, на рак. Медики рахують пацієнтів, які на обліку в обласному диспансері, тисячами. 

Орест Вовк, головний онколог Департаменту охорони здоров'я Полтавської ОДА

- Порівняно з минулими роками, коли я говорив 35-36, то зараз уже 39. Тобто, ви розумієте, що захворюваність у нас зростає.

Констатують і факт загального збільшення занедбаності онкологічних недуг. 

Орест Вовк, головний онколог Департаменту охорони здоров'я Полтавської ОДА

- Якщо ми, скажімо, по раку шийки матки перші місця займали у відсотках 18,5 занедбаність, то 2017 рік констатуємо 14,5%. Якщо в цифрах, це, наче б то, невеликі показники, то в людях – це досить серйозні зрушення. Особливо з акцентом на село, сільських жителів маємо випадки занедбаності, запущеності по раку молочної залози.

У такій ситуації лікарі називають два головних чинника: незацікавленість самих жінок та недостатня кваліфікованість медиків. Що із цим робити – більше інформувати населення. А для ефективнішого виявлення за останні 5 років, запевняють фахівці, у більшості центральних районних лікарнях створили кабінети патології шийки матки.

Людмила Іванова, головний акушер-гінеколог Полтавщини

- Тобто, це коли за допомогою спеціального кольпоскопа (це малий мікроскоп, який дає побачити всі клітинки) можна оглянути і побачити: чи розвиваються клітини нормально, чи є відхилення від норми. І коли виникають відповідні показники – жінку направляють вже до онкогінеколога.

Не менше хворіють на рак і полтавські діти. 

Світлана Шевченко, завідуюча онкогематологічним відділенням дитячої обласної клінічної лікарні

- На перший план виходить патологія, лімфопрелифоративні захворювання – це лейкемія та лімфоми. З 219 хворих 78 – на лейкемію. І вперше у цьому році на лейкемію захворіло більше, ніж в інші роки, – 13 дітей.

Із позитивного медики називають тільки те, що шанси на виживання малечі з лейкемією зросли: у 90-році, коли з'являлось у місті онкологічне відділення, вони дорівнювали 5%, зараз – 70-78%.

Зізнаються в обласному Департаменті охорони здоров'я і в іншому.

Віктор Лисак, директор Департаменту охорони здоров'я Полтавської ОДА

- На жаль, ми можемо відкрито говорити, що десь на рік відстаємо у поставках препаратів онкологічних. Ми отримали за 2016 рік у 2017 році заявку, яку ми зробили.

Мова – про обласний онкодиспансер. Дитяче відділення ряд препаратів 2016 року досі не отримало. Натомість, допомагають фонди, спонсори, обласні депутати на одну дитину виділяють 25 тисяч гривень, міські – 20. У Горішніх Плавнях підрахувавши це, виділяють по 200 тисяч на хворого.

За кількістю хворих на рак та смертністю Полтавщина попередні роки займала середину з-поміж усіх областей України. За 2017 інформацію ще обробляють.

Стрічка новин