Комітет виборців України пропонує заборонити політичну рекламу

Комітет виборців України пропонує заборонити політичну рекламу

Державне фінансування партій стало ударом по політичній корупції, вважають у Комітеті виборців України.

За два роки від набрання чинності закону про державне фінансування політичних партій суттєво звузився простір з політичної корупції, почалася легалізація діяльності партій і посилилася їхня незалежність від олігархів. Такими є головні висновки дослідження Комітету виборців України (КВУ) "Українські політичні партії на старті виборчої кампанії", оприлюдненого 29 січня у Києві. Присутні на презентації дослідження західні експерти привітали перші успіхи України у розбудові демократичної партійної системи, але рекомендували посилити боротьбу з політичним популізмом та безвідповідальністю партій перед суспільством.

Фінансування політичних партій з державного бюджету почалося після ухвалення Верховною Радою в жовтні 2015 року закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання і протидії політичній корупції". Цей закон належав до так званого "безвізового пакету", коли ЄС висунув певні вимоги до українського законодавства з метою уможливлення безвізових подорожей українців до ЄС. Закон передбачає надання грошової допомоги від держави партіям, які отримали на парламентських виборах не менше двох відсотків голосів виборців. Утім, до перших під час дії цього закону виборів користуватися цим правом можуть лише ті партії, що потрапили до парламенту на виборах 2014 року і набрали понад 5 відсотків голосів виборців.

Генеральний директор громадської організації "Комітет виборців України" Олексій Кошель в інтерв'ю повідомив, що навіть такий старт держфінансування партій спонукав їх розпочати платити легальні зарплати працівникам центральних партійних офісів, а також активно розбудовувати регіональні осередки. "Ми також побачили зростання активності партій в роботі з виборцями, у випуску газет з поясненням своїх програм і позицій. Ключовий висновок - запровадження державного фінансування дає партіям певну незалежність і стало кроком до деолігархізації політичних партій", - сказав Кошель.

За його словами, Україна виділяє партіям "на порядок більше" коштів, ніж, наприклад, Польща. За даними КВУ, за рік державного фінансування з вересня 2016 року до вересня 2017 року партії сукупно витратили майже 436 мільйонів гривень, з яких 407 мільйонів були коштами, отриманими з держбюджету. Водночас, як зазначили аналітики КВУ, Україна уникнула гучних скандалів з використанням державного фінансування на дорогий алкоголь, брендовий одяг та ресторани, які вибухнули в Польщі одразу після запровадження аналогічного закону в тій країні.

Стрічка новин