Держава дасть гроші полтавцям на питну воду

200 мільйонів обіцяють виділити в Фонді регіонального розвитку на 2018 рік для всіх областей України на реалізацію різних проектів для забезпечення населення якісною водою. В Полтавській обласній адміністрації з цього приводу зібрали керівників профільних управлінь та представників районів на нараду. У владі кажуть: те, що нарешті держава знову поновить фінансування, добре, та у самих громадах два попередні роки не поспішали покращити якість води.

Цьогоріч державну програму «Питна вода» знову поновлюють. А це означає, що у регіони з українського бюджету даватимуть гроші для того, аби поліпшити якість надважливої рідини. 

Олег Пругло, заступник голови Полтавської ОДА

- 200 мільйонів гривень виділено на цей рік на фінансування цієї державної програми. Якщо розбити на 25 областей, то наче і небагато.

Проблема забезпечення водою полтавців – комплексна: це і забруднення джерел стічними водами, і застосування старих технологій для водопідготовки, та і просто відсутність водопроводів у невеликих населених пунктах, кажуть експерти. 

Сергій Макєєв, керівник ГУ Держсанепідемслужби у Полт.обл. 

- У нас, у Полтавській області, майже половина населення користується централізованим водопостачанням: водопроводами забезпечені всі міста, великі селища. На жаль, тільки 30% сіл забезпечені водопроводами.

Хоча вцілому полтавці водою забезпечені: географічне розміщення дає змогу користуватись підземними прісними водами, а не привозити рідину.  Але за якістю не завжди пригодна для вживання, кажуть фахівці. 

Сергій Макєєв, керівник ГУ Держсанепідемслужби у Полт.обл. 

- На жаль, уже протягом кількох років спостерігається тенденція до збільшення середньообласного показника бактеріального забруднення води у наших водопроводах. Ні для кого не секрет, що технічний стан водопровідної мережі бажає бути кращим. У нас більший відсоток водогонів (це так, щоб не лякати) морально і технічно зносилися. 

А це загрожує спалахами гепатиту, дизентерії чи холери, як це вже траплялось кілька років тому в інших областях України, і сотнями хворих у лікарнях. 

Керівники Полтавщини нарікають: наші громади не спішать користуватись можливостями. Це показав досвід діючих обласних програм питної води: результати не були вражаючими. 

Олег Пругло, заступник голови Полтавської ОДА

- Хоч і невелике фінансування у нас було – по 10 мільйонів на 2016-17 рік, використано було в 16 році 7 мільйонів, а в 17-му – аж 5 мільйонів. Чому? Тому що неякісні проекти були. Як правило, ми вірили вам на слово, що проект готовий і пройдена експертиза. На жаль, експертизи не було, затягувалась і не змогли реалізувати навіть ті невеликі гроші, які у нас були.

Тепер вимога до громад – до 23 січня подати заявки. Тобто, проекти, які вже розроблені та затверджені експертизою, надати до обласного Департаменту житлово-комунального господарства, аби далі передати у Мінрегіон та включити в конкурсну пропозицію. Інакше грошей на реалізацію не отримають.   

До цього два роки подібну обласну програму фінансували самі полтавці. Її, кажуть в адміністрації, продовжують. Матеріально обласна влада допоможе з проектами з очистки води та буріння свердловин. Але місцеві громади мають співфінансувати такі проекти не менше, ніж на 30%.

До речі, перший сільський водопровід збудували саме в Полтавській області у Великих Сорочинцях. 

Стрічка новин