Українці живуть у полі несправжньої, надуманої інформації

Бо в погоні за рейтингами журналісти працюють за межею моральних норм та інакше вже не можуть. Говорила про це у Полтаві із працівниками засобів масової інформації журналіст та перша заступниця голови Нацради з питань телебачення і радіомовлення Ольга Герасим'юк. Вона ж розповіла про формування натомість так званого «Кодексу мовлення» і радилася з колегами, як змінити інформаційного монстра на цікавого та корисного інформатора, який захищатиме людину, яка потрапила в об'єктив.

«Самі потерпаємо від суцільного негативу і вже так до нього звикли, що всім вже байдуже». Інформаційний простір такого зразка, що наразі склався в Україні, треба змінювати. Як - радитись із полтавськими журналістами приїхала колега та представниця Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Ольга Герасим'юк.

Ольга Герасим'юк, перший заступник голови Нацради з питань телебачення та радіомовлення

- Щоби показати щось так, щоби дивилися, треба докласти чимало вмінь і зусиль. А якщо показати кров яку-небудь чи збочення, та ще й розповісти про це смачно, не дбаючи про ту людину, про яку йдеться, - то це цифра. Правда ж? І коли у нас кажуть, що треба за правилами діяти, то хто це буде дивитись? А ви можете розказати про щось добре? А кому це треба?

Інакше мислити вже не можуть ні самі журналісти, ні керівники ЗМІ. Тому так і важко змінити ситуацію. Залежність від екрану і взагалі від новин та засобів масової інформації надвелика і з цим, говорить телеведуча, треба погодитись. Але пропонує зміни - так, наразі працюють над створенням Кодексу мовлення: загальноприйнятою, але не спущеною згори, системою правил, етичних норм про висвітлення різних тем. Спочатку Нацрада збирала керівників найбільших каналів, тепер залучають журналістів в усіх регіонах. Кодекс формують за розділами - темами. І спершу взялися за захист прав дітей та суїциди. 

Ольга Герасим'юк, перший заступник голови Нацради з питань телебачення та радіомовлення

Говоримо на засіданні, що це неприпустимо. Наприклад, у «дитячий час» показана надмірна жорстокість, нам кажуть: а що таке «надмірно»? А що таке взагалі «жорстокість»? Починається оця маніпуляція. Це, насправді, уникнення серйозної розмови. Тому ми замовили сьогодні Раді Європи такий проект, над яким працюватимуть психологи і вибиратимуть фокус-групи. Вони розроблять критерії, за якими визначаємо, що це - надмірна жорстокість або що це наносить шкоду такій-то категорії людей.

Перші дві сформульовані частини Кодексу мовлення журналісти можуть знайти на сайті Нацради. Наразі вони називаються «Спільний акт узгодження» №1 та 2. 

Порадила Ольга Герасим'юк і як говорити кореспондентам про війну - залишатися на засадах журналістики, тобто об'єктивності, але не забувати при цьому про людяність.

Що ж до переходу телебачення на цифрове, представниця Нацради пояснила: лише 18 грудня звернулися до Кабміну зі своїм планом заходів. Коли його узгодять, треба буде ще створити спеціальні кол-центри в областях, що вивчатимуть потреби населення і ситуацію вцілому. Наразі немає відомостей про якість покриття в регіонах, про потреби в передавачах. Також мають обрати пілотні області, де спробують відключити окремих мовників. Полтавщина не увійшла до списку запропонованих пробних регіонів. А для виконання всього цього потрібен час.

Стрічка новин