В одних забрати - іншим віддати?

У Хорольському районі двох фермерів хочуть позбавити орендованих земель і віддати їх вчителям. Однак освітяни заявки подали ще два роки тому, а відгукнутися на них у сільраді вирішили чомусь тільки зараз. Та і аграріїв, яким не продовжать оренду, теж визначили вибірково. Ці два підприємства мають позбутися повністю ділянок, які невеликі за розмірами. Натомість інше підприємство, що фермерує там же, нещодавно отримало дозвіл на подальшу роботу, на території врази більших земель. Аграрії кажуть: у цьому вбачають корупцію і просто знищення фермерського господарства. Всі крапки над «І» мали б розставити під час останньої сесії сільради. Там винесли на розгляд питання надання дозволів на продовження оренди. Утім, все виявилося не так просто.

Це сесія Ялосовецької сільради. Тут вирішують долю 2,5 тисяч людей, які живуть у 5 населених пунктах. Село Ялосовецьке - найбільше. Останнє засідання року - найгарячіше: мова - про землю. Два фермерські господарства, з 6, які тут працюють, хочуть її позбавити. Аграрії - це два підприємства «Карат» і «Корнієнко» - обурені. Вони подали на продовження договору оренди. Але першим відмовляють ніби-то через невчасно подану заявку та неправильну угоду.

Сергій Турчанінов, голова Ялосовецької сільської ради

- Він додає додаткову угоду, в якій пише: «...додаткову угоду по внесенню змін до договору орендної землі від 19 травня 2008 року». У нас є такий договір? Немає. А треба було писати: із першого - договір, а право реєстрації і діє цей договір до 19 травня 2018 року.

Юристи роз'яснюють: насправді час відраховується від офіційної дати реєстрації, тож з термінами усе в нормі. І можна внести правки та владнати все по-людськи.

Олександр Авраменко, юрист обласної Асоціації фермерів

- Ну це ж можна підправити, сказати їм. Ну ви ж свої. Ви ж не воюєте.

- У нас свої сидять вчителі, соціальна сфера.

Передача землі вчителям займе роки 2, кажуть правознавці. І цей час аграрії можуть її використовувати. Майже всі вони - місцеві фермери. Якщо ж аграріям відмовлять і ті подадуть до суду - земля півтора роки стоятиме без обробітку, а значить, і сплати податку до сільради. У господарстві «Корнієнко» теж чекали продовження оренди.

Євген Корнієнко, представник фермерського господарства «Корнієнко»

- На що сільський голова нам відповів: ми вирішили в тебе землю забрати, а депутати проголосують. Було таке? Скажіть чесно: було?

- Батько мене вилаяв.

- Було таке?

- Було, я свідок!

- Спочатку сільський голова мотивує небажання продовжити договір оренди тим, що низька орендна плата. Від 33 тисяч до 109 тисяч за рік ми зобов'язуємось платити. За рік буде надходити до місцевого бюджету. Не так, як ДП «9 Січня» зараз платить 200 тисяч за 140 гектар. А ми будемо за 20 гектар платити 109 тисяч.

Фермери кажуть, сільрада «прикривається» вчителями, яким потрібна земля. А насправді дозволи на землю дають лише окремим підприємствам.

Олександр Крат, керівник фермерського господарства «Карат»

- Ви надали «9 Січню» півроку тому під 3%. І заяви вчителів лежали із 2015 року. Ви розглядали 140 гектарів, які надавали «9 Січню» і  тоді не було вчителів. А тепер з'явилися. Якось воно неправильно.

Сергій Турчанінов, голова Ялосовецької сільської ради

- Чого неправильно? Все правильно.Так, як «9 Січня» виконує всю практично соціальну сферу. Громаді дороги горне, бур'яни косить, на поховання надає і транспорт і все решту, спортзал ось відремонтували...

Але й інші аграрії, запевняють, допомагають. Так, господарство «Корнієнко» минулоріч виділило майже 52 тисячі: від допомоги волонтерам, армії, онкохворим до спортінвентарю та встановлення опалення. Розсудити суперечку приїхали представники Асоціації фермерів. Вони вказують на інші закони.

Микола Москалець, голова Асоціації фермерів Хорольського району

- Постанова Кабміну від 15 червня 2017 року. Що земельна ділянка, яка є в межах чи за межами населеного пункту, має право на приватизацію тільки на 25%. Решта має 75% передатися в оренду.

Як пропозиція - прийняти рішення сесії, а воно вже дасть змогу укладати угоду. І в ній прописати, що рівномірно всі підприємства після виготовлення документації певну частку земель передадуть вчителям. Та голова просто не ставить питання.

Далі голова просить голосувати, аби перенести розгляд цього питання на наступний день. Депутати - проти. Врешті очільник сільради взагалі закриває сесію.

Євген Корнієнко, представник фермерського господарства «Корнієнко»

- Я представляю інтереси  фермерського господарства «Корнієнко» та «Карат», в яких в користуванні землі запасу комунальної власності Ялосовецької сільської ради. Відповідно 21 гектар та 43 гектари. Всі ми хочемо жити в правовій державі, де Закон один для всіх і всі рівні перед Законом. Але ми бачимо протилежне: сільський голова Турчанінов Сергій Савич керується, я вважаю, не законами, а принципом «свій-чужий», для якого закони не писані.

А вже наступного дня під час сесії рішення знов не було прийнято: 2 депутати голосували «за», 4 «проти» і 7 утримались. Аграрії далі шукатимуть справедливості у суді.

Стрічка новин