6 мільйонів – на Більське городище

Вперше за 110 років, відколи його досліджують, влада виділить на це гроші. Цьогоріч під час розкопок там знайшли чимало історичних цінностей, які, кажуть науковці, вкотре підтвердили, що пам'ятка має великий потенціал. Обласні керівники пообіцяли створити спеціальну програму для розвитку туристичного місця. Нині обговорюють її і збираються затвердити під час наступної сесії обласної ради. Адже, за словами фахівців, навіть розкопки мають право проводити виключно у рамках дії програми. Цього вимагає українське законодавство.

Більське городище нарешті матиме свою окрему програму дослідження, розвитку заповідника та збереження комплексу пам'яток. Бо лише так, відповідно до бюджетного кодексу України, можна виділяти на це кошти.  

Полтавське обласне управління культури виносить на останню сесію 2017 року дві програми: збереження Більського городища та розвитку культури. Обидві розраховані на 5 років і почнуть функціонувати наступного. На Більське городище обласні депутати запланували виділити 6 мільйонів гривень – історично перші кошти, запевняють обласні керівники.

Геннадій Фасій, начальник управління культури Полтавської ОДА

- На перше півріччя виділяється 3 мільйона. Це значна сума. Чому? Бо за 110 років дослідження цієї пам'ятки жодного разу коштів з бюджетів країн – чи Радянського Союзу, чи України – ні разу ще не виділялись. Так, обласна рада утримує історико-культурний заповідник «Більськ» протягом майже 10 років. Але ніколи гроші на дослідження, на самі розкопки не виділялись.

Під час найближчої сесії мають передати на баланс комунальної установи «Історико-культурний заповідник...» нежитлове приміщення для майбутнього музею. Його планують привести до ладу. В самій же програмі розписали і покупки, і запровадження туристичних цікавинок.

Геннадій Фасій, начальник управління культури Полтавської ОДА

- Я думаю, вже за півтора роки ви вже побачите нову експозицію, яка повністю розкриє етапи дослідження Більського городища, що там було, і головне – що буде. Там будуть об'єкти показу, щоб привабити туристів. Там будуть придбані технічні засоби, що допоможуть вивчити пам'ятки більш досконало. Там буде придбано автотранспорт.

Фахівці прорахували, що необхідний мікроавтобус та ще спеціалізована будівельна техніка. Тому, кажуть в управлінні культури, дивляться на наступні 5 років оптимістично. Кажуть, зараз можна Більськ переглянути за декілька годин. Натомість влада планує створити умови, аби туристи там проводили якомога більше часу. Тим паче, що вже визначили загальний маршрут, до якого входить і Більськ, і Диканька, і Опішне.

Керівники Національного музею гончарства під час роботи обласної комісії з питань освіти, у свою чергу, запропонували доповнити програму, і приєднати до Більського городища Опішнянське. Напряму відстань між ними менша за 12 кілометрів. Опішняни пропонують і родзинку – канатну дорогу. Кошти на такі плани, кажуть, мають. Але їм необхідна офіційна позиція для того, аби почати розвиток території, який увесь час гальмують суперечки місцевої влади на політичній основі.  

Стрічка новин