30 тисяч полтавців брали участь в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС

Щорічно 14 грудня мужніх учасників ліквідації відзначають та нагороджують. Для самих чорнобильців – це нагода згадати той далекий 1986-й та наголосити на проблемах, що виникають вже сьогодні. Напередодні чергової річниці полтавських ліквідаторів зібрали в одній залі.

Пан Микола перед камерою трохи хвилюється, але все ж згадує події 86-ого. Тоді, говорить, йому було 38 років. Мав дружину, двоє дітей, роботу, та одного дня чоловіка викликали у військкомат.

Микола Олексієнко, ліквідатор аварії на ЧАЕС

- Нас одразу на медкомісію направили, а потім дали відрядження...«Їдьте для ліквідації аварії на ЧАЕС».

Чоловік перебував у селі Корогод, що в 12-ти кілометрах від електростанції. Напередодні аварії у селі мешкало майже півтори тисячі людей. Однак, їх всіх виселили, село спустіло, а в 99-му його й взагалі виключили з обліку за відсутністю жителів. 

Але ще тоді, 30 років тому, Микола Олексієнко займався дезактивацією тутешньої території. Пробув у зоні відчуження трохи більше місяця. 

Микола Олексієнко, ліквідатор аварії на ЧАЕС

- Це орден «За заслуги» 3 ступеня. Це медаль «Захиснику Вітчизни», а чорнобильський знак. Його вручали ще при Радянському Союзі.

Василь Кошляк – теж з нагрудними знаками. У Чорнобильській зоні пробув кілька місяців. Згадує, прокидалися о 5-ій ранку, щоб вже о 8-ій бути на своїй дільниці, повертались додому вже надвечір. 

Василь Кошляк, ліквідатор аварії на ЧАЕС

- Графік був насичений. Думали, місяць побудемо, й все, а були 3 місяці, 90 днів. Були на самій станції, довбали лопатами бур'ян.

Загалом участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС взяло близько 30 тисяч полтавських офіцерів, солдатів, пожежників, міліціонерів, медиків. Нині ж на території області проживає біля 22 тисяч, з яких 10 тисяч – учасники ліквідації наслідків катастрофи.

Микола Дибін, голова ГО «Фонд інвалідів Чорнобиля»

- В області ми маємо 3 602 особи – це інваліди 1 категорії. Ця цифра має тенденцію до зменшення. Ми щорічно втрачаємо приблизно 300 чоловік.

За 6 років, з 86-ого по 92-й, у ліквідації наслідків аварії взяли участь 600 тисяч людей. Ще понад мільйон було задіяно в роботах в 30-кілометровій зоні. І це – лише за офіційними даними.

Стрічка новин