Тепер його побачать полтавці: основоположнику вітчизняного акушерства відкрили меморіальну дошку

Він запропонував оглядати жінок на спеціальному кріслі та впровадив використання під час пологів акушерських щипців. А ще – увів термінологію та став першим вітчизняним професором акушерства. І попри те, що народився на полтавській землі, про нього не знають поза медичною сферою, а східні сусіди вважають своїм та звуть батьком російського акушерства. Меморіальну дошку Несторові Максимовичу-Амбодику у п'ятницю відкрили у Полтаві – на будівлі перинатального центру з нагоди 5-річчя закладу. І, ймовірно, це може бути перший та єдиний в Україні пам'ятний знак вченому-медику.

Більш ніж 10 тисяч малюків – стільки за 5 років, відколи почав працювати у Полтаві перинатальний центр, народилося нових людей. Це у закладі і називають головним досягненням.

Вікторія Ващенко, заступник головного лікаря з акушерства та гінекології ПОКЛ

- Кожного року у нас народжується 100 двієнь і 1-2 трійні з'являється на світ. Звичайно ж, народжуються передчасно народжені дітки. За цей час у нас їх народилося близько 2 тисяч. Але ми пишаємося тим, що за останні роки у нас кількість передчасно народжених до 1 кілограма зменшується, завдяки нашим сучасним перинатальним технологіям.

Нині заклад відзначає перші п'ять років. Керівники галузі пригадують, як все починалось. 

Віктор Лисак, директор Департаменту охорони здоров'я Полтавської ОДА

- Наче б то нам і не потрібно було робити такий заклад. Ми мали гарні показники. Але ми хотіли рухатись вперед. Ми сьогодні все це робимо для того, щоб створити сучасні технології. А це – якість надання меддопомоги, це безпека.

А керівники Полтавщини говорять: медицина завжди була пріоритетною галуззю регіону. 

Валерій Головко, голова Полтавської ОДА

- І ці темпи ми тільки нарощуємо. Наступний рік буде ще більш важливим. Показники обласного бюджету дозволяють нам збільшити фінансування медичної галузі. І частково це буде направлено саме на акушерство, на дитяче здоров'я, на педіатрію.

Рік тому у громадській раді при облдержадміністрації вирішили: потрібно, аби на території Полтавської області встановили дошку відомому в медичних колах вченому-медику Нестору Максимовичу-Амбодику. Це наш земляк, який народився 1744 року у селі Веприк на Гадяччині. Він навчався у Києві, потім – Страсбурзі, з лікарською практикою знайомився в Німеччині. Далі працював у Росії. Саме Нестор відокремив акушерство від всієї хірургії і написав перше вітчизняне керівництво з повивальної справи. Він увів медичну термінологію, запровадив акушерські щипці та запропонував оглядати жінок на спеціальному кріслі. 

Вікторія Ващенко, заступник головного лікаря з акушерства та гінекології ПОКЛ

- Звичайно, за всі ці роки воно все вже модернізувалося, і ми такими не користуємося. Але перші традиції акушерства підтримуються.

Саме на стіні полтавського перинатального центру і з'явилась меморіальна дошка Нестору Максимовичу-Амбодику. А його ім'я присвоїли тутешньому тренінговому центру медакадемії. 

Знайти ж інформацію про те, чи є в Україні ще десь пам'ятний знак вченому-медику, нам не вдалося. Навіть в інтернеті інформацію про нього подають лише російські сайти і називають його... своїм вченим.

Стрічка новин