Два століття – одна війна

Українські активісти створили фотовиставку до 75-ї річниці УПА. Між сучасними бійцями АТО та воїнами УПА встановили паралелі. 27 знімків, а в них – побут, релігія та бойові дії. Ініціатори військової експозиції – волонтери Українського націоналістичного конгресу та активісти Фундації «Вільні Люди».

На лівій частині світлини – Карпати, 1942 рік. Там українські повстанці будують криївку для зимівлі.

На правій частині – Донецька область, десь між Новгородським та Горлівкою, 2015 рік. Там боєць батальйону «Айдар» облаштовує бліндаж, тобто, укриття.

А це ще одна світлина.

Іван Брацюнь, керівник кампанії «Два століття – одна війна»

- Це радисти. Військове з'єднання УПА Північ. Перед ними апарати, з яких вони відслідковували та передавали дані. А це вже сучасність. Військовий. А це «тапік». Цей апарат 1942 року. До сих пір такими апаратами користуються у нас на фронті.

Тут одним цілим стали архівні фото визвольної боротьби УПА, яким більше 70 років, та сучасні фоторепортажі із зони бойових дій на Донбасі, які зовсім свіжі.

Іван Брацюнь, керівник кампанії «Два століття – одна війна»

- «Розділяє їх колючий дріт, як ви бачите, тут є розрив. Цей розрив символізує момент, коли до нас ніхто не пхався і давали спокійно жити. А ось цей початок дроту – це той гніт, який бере початок з «режиму Януковича».

Експозицію створили за лічені місяці. Все трималось на ентузіазмі, зізнаються доволі молоді організатори. Коли ж світлини врешті стали «живими», відправили виставку по Україні. Спочатку об'їхали західну частину. Всього – вже біля 13 міст. Зараз – у центрі, на Полтавщині. 

Зізнаються, майже все зробилили за власні гроші. Частково ініціативу профінансувала Фундація «Вільні Люди». А от у Міністерстві культури відмовили. Мовляв, всі кошти закладено, зайвих немає.

Дмитро Жмайло, заступник голови Молодіжного націоналістичного конгресу

- Наш проект є некомерційним. Часткового його фінансує фундація, але це частково. Але іншу частину коштів... там є скринька, тому кожен може пожертвувати на цей проект. Ми приблизно витратили... собівартість виставки без підставок становить 12 тисяч гривень.

27 світлин, і стільки ж сюжетів. На фото – тактична підготовка, бойові дії та побут військових. Ось тут, наприклад, зображено військових під час гігієнічних процедур. Сучасні герої стрижуть один одного у перерві між боями. Лівіше – бійці УПА купаються у вільні хвилини.

Соломія Фаріон, голова Молодіжного націоналістичного конгресу

- Ми намагалися представити життя військових й взагалі війну не з одного ракурсу. Це не суто озброєння чи військові дії. Ми хотіли охопити максимально широко цей спектр паралелей.

Всього ж молоді ентузіасти планують представити виставку у 27 містах України. До того «українські паралелі» вже побачили в США та Канаді.

Стрічка новин