Про рибу, шаблони та навчання

У четвер до Полтави приїхав Міністр соціальної політики України Андрій Рева. Він аналізував експеримент, у якому беруть участь жителі області. Полтавщина нині – один із трьох регіонів, де діє пілотний проект «Рука допомоги». І, серед іншого, більше ста людей вирішили відкрити власну справу за кошти, які дає держава.

Вона втекла родиною від війни, із Донеччини. Валентина Жосану живе у Новій Галещині, а нині розповідає Міністру соціальної політики України про свої мрії. 

Валентина Жосану, учасниця пілотного проекту

- Центр зайнятості Козельщини мені підказали адреси, де я можу знайти та орендувати приміщення. І зараз там йде ремонт. Я хочу зайнятися виробництвом. Не продажем. А виготовляти шоколад. Справжній.

До шоколаду – ще й горіхову пасту. Ідею власної справи Валентині підказала донька, бо родина надзвичайно любить натуральні солодощі. А з втіленням, зокрема, грошима на обладнання, допомогли державні служби.

Валентина Жосану, учасниця пілотного проекту

- Наш Козельщинський центр зайнятості звернувся до нас: чи не хотіли б ви чимось зайнятися? Так, звичайно, але немає таких коштів, щоб купити, наприклад, меланжер. Зараз меланжер мені сплатили за 44 тисячі гривень.

Незабаром виробництво має стартувати. Першим, кого пригостять шоколадом, Валентина обіцяє, буде Міністр Рева – як куратор пілотного проекту. Його в Україні за підтримки Світового банку апробовують у Полтавській, Львівській та Харківській областях. Останню, до речі, полтавцям вдалося обігнати за темпами: 113 людей захотіли відкрити власну справу. На неї кожний отримав у середньому 60 тисяч гривень, які мають потім повернути, але без відсотків. 

Андрій Рева, Міністр соціальної політики України

- Якщо дати людині одну рибину, то вона буде сита цілий день. Якщо дати дві – буде сита два дні. Але, якщо навчити ловити рибу – вона буде сита все життя. І коли ми сьогодні говоримо про пріоритети у соціальній політиці, ми повинні відійти від цих шаблонів для того, щоб створити передумови, щоб кожна людина отримала можливість реалізації своїх творчих можливостей.

На території Полтавщини зараз нараховують 10 тисяч переселенців та понад 2,5 тисячі отримувачів соціальної допомоги, тобто, малозабезпечених. Саме на них розрахований проект «Рука допомоги». 24% цих категорій стали учасниками експерименту. 

Катерина Клавдієва, директор обласного центру зайнятості населення

- 224 учасник залучені до громадських робіт. Фонд оплати праці тут становив 850 тисяч гривень. З них громади і сільради виділили 565 тисяч, а з фонду використали 239 тисяч. Розумієте, яка йде серйозна співпраця з органами місцевого самоврядування.

Майже півтисячі учасників обрали громадські роботи, ще 350 влаштуватися на постійне трудове місце. 

Про проекти ж власних справ автори розповідали Міністрові. А обласні керівники попросили, аби проект продовжили ще на півроку – до кінця 2018. Серед того, що на Полтавщині вже мають реалізовувати: вирощування культур в теплицях, виробництво рослинного молока та сиру, започаткування видавничої справи, СТО, будівництво енергоефективних об'єктів та інше.

Стрічка новин