«Знову входимо у конфлікт»

Державна компанія «Нафтогаз» звинуватила полтавську владу у зменшенні темпів видобутків наступного року. І таким чином – зриві Стратегії енергетичної незалежності держави. Аргумент – два з половиною роки не отримують нових ліцензій. Полтавські керівники одразу зробили заяви і запевнили: їх умови співпраці залишаються незмінними – видобувачі мають давати гроші на території, де працюють, аби там можна було полагодити дороги і підтримувати екологію. Скільки запросили полтавці від «Нафтогазу» і що робитимуть далі – у матеріалі Інни Безуглої.

НАК «Нафтогаз України» звинуватив Полтавську обласну владу у зменшенні планів видобутку газу наступного року. Заява на сайті державного підприємства з'явилась у цей вівторок. Цитата: «Скорочення плану пов’язане з блокуванням Полтавською обласною радою видачі нових ліцензій на розробку родовищ протягом 2,5 років... Ці ускладнення ставлять під загрозу виконання Стратегії 20/20 та урядової Енергетичної стратегії України до 2035 року».

Керівники Полтавщини миттєво реагують. Голова облради обурений: нещодавній приїзд Прем'єр-міністра, який виступив ініціатором перемовин і порадив керівникам «Нафтогазу» бути більш гнучкими до місцевого самоврядування, давав надію на те, що крига скресне. І є розуміння того, що на місця, де ведеться видобуток, необхідно давати більше коштів на відновлення доріг та налагодження екології. Натомість, каже Олександр Біленький, фраза «Більше, ніж Харкову, ми вам не дамо» продовжує звучати уже рік.

Олександр Біленький, голова Полтавської обласної ради

- Мені здається, Прем'єр взагалі не в темі. Бо продовжує такий чинитись тиск. Наші аргументи ніхто чути не хоче. Їм абсолютно байдуже, що відбувається з екологічною чи інфраструктурною ситуацією в області. На моє переконання, тут чітко прослідковується шлях капіталізації «Укргазвидобування» оцими ліцензіями, щоб в подальшому продати це підприємство. Бо саме залізо, сам металобрух інвесторам не цікавий.

На переконання голови облради, державна компанія намагається здобути якомога більше родовищ, а потім консервують їх в очікуванні інвестора. За словами голови, третина родовищ на території Полтавщини нині законсервовані. 

Олександр Біленький, голова Полтавської обласної ради

- Ми знімаєм з себе відповідальність за зрив переговорного процесу. Ми вже 22 числа майже домовились, що заходять документи на розширення трьох родовищ. Але під аргументи. Ми виставили прайс в бюджет нормальний – 250 мільйонів гривень.

Але погодження немає. Керівники області кажуть: не менше зацікавлені і в газовій незалежності країни, і в захисті громадян одночасно. Адже з усіма проблемами через видобуток люди йдуть до обласної влади. Тому без збільшення коштів від компаній і відмовляють погоджувати дозволи на видобуток нафти й газу.

Андрій Пісоцький, перший заступник голови Полтавської ОДА

- Ми були на боці нашої громади полтавської. Незалежно від району. І коли ми бачили, яка ситуація складається чи в районі, чи в Сенчі – зі здоров'ям, або в екологічному плані, ми захищали людей. І це була спільна позиція обласної влади.

Крім того, кажуть полтавці, обурює і некомпетентність заяви від державної компанії, адже самих ліцензій ні обласна адміністрація, ні обласна рада надавати й не може. Остання тільки погоджує дозволи. 

Андрій Пісоцький, перший заступник голови Полтавської ОДА

- У мене виникає до цього керівника одне тільки запитання: наскільки він офіційно володіє ситуацією, яка складається у Полтавській області. І взагалі – про співпрацю державної компанії і органом державного самоврядування.

Керівники Полтавщини кажуть: роблять паузу і чекають реакції з боку керівників держави.

Стрічка новин