У селі Христанівка «консервували» столітню школу

Невеличке та мальовниче село Христанівка має унікальну 100-літню школу, якій загрожують вандали та... негода. Аби та з мінімальними втратами пережила зиму, місцеві вирішили її законсервувати. Хто організував толоку, кому це треба та в чому унікальність споруди – знає Діана Литвиненко.

Населення Христанівки за документами – 100 чоловік, та фактично проживає не більше семидесяти. Невелике село в Лохвицькому районі колись мало свою школу. Із 2005 вона не функціонує, а Катерина Гергель навіть пам'ятає, які в ній були штори.

Катерина Гергель, 40 років пропрацювала у Христанівській школі

- Любувалися і з Лохвиці, і з Києва, звідусіль сюди – любувались цією школою.

40 років її життя пройшло тут: 20 працювала у медпункті при школі, ще 20 – техробітницею.

Катерина Гергель, 40 років пропрацювала у Христанівській школі

- Я ж на ній все врем'я, як кажуть, і красила, і білила, ну, порядок був.

Зараз діти з Христанівки їздять у школу за два кілометри – у село Васильки. Та й там всього – 26 учнів, тож і вона, бояться місцеві, – під загрозою закриття.

Школа у Христанівці – унікальна. Таких, у стилі українського архітектурного модерну за проектом Опанаса Сластіона, з 1910 по 1916 роки Лохвицьким земством було збудовано з пів сотні. Ця – одна з найменших шкіл Сластіона, так звана однокомплектна, на 4 класи. Діти мали ходити до неї 4 роки. 

Максим Іванов, активіст ГО «Школи Лохвицького Земства»

- Всього було побудовано близько п'ятдесяти. Точної цифри не знає ніхто, на жаль. Моя версія, що їх було збудовано 49. Близько 10-12 вже зовсім немає. Решта - в абсолютному різному стані знаходяться. В деяких досі школи, і вони, звичайно, почувають себе краще, а в деяких... Вони, як оця школа, закинуті зовсім, руйнуються...

 Майже два роки «школами Сластіона» опікується ГО «Школи Лохвицького Земства». Куратор останньої Ольга Герасим'юк впевнена: їх історичну та архітектурну цінність переоцінити неможливо, а унікальність в тому, що вони розташовані не в райцентрах, а в звичайних селах.

Ольга Герасим'юк, куратор ГО «Школи Лохвицького Земства»

- Цей проект також – заради порятунку усіх пам'яток по всій Україні зовсім різних. Тому що ми оцим своїх рухом, ми горді тим, що ми підняли в інших місцях такий рух. Хтось приєднався, до когось – ми, і це зараз стало темою. Це дуже важливо.

Ще три роки тому на світлинах школа інша, ціліша. За цей час її встигли понівечити вандали. Оксана Олійник зі своєю родиною переїхала з Києва до Христанівки. Активна жінка заснувала рух «Живе село», взялася вирішувати подальшу і долю цієї споруди.

Оксана Олійник, засновниця ГО «Живе село»

- В нашій державі дешевше її знищити і заново відбудувати, ніж реставрувати так, як по методичці. І коли нам рахували, то це були захмарні суми, я навіть не хочу називати... Можливо, міська рада це зможе зробити в якийсь інший спосіб, не те, що в обхід рекомендаціям, але, можливо, цю процедуру доведеться спрощувати і обговорювати навіть на рівні держави.

З 1 січня Христанівська школа перейде на баланс Лохвицької громади, до якої після виборів увійшло село, і в кращому випадку, говорить Оксана Олійник, тільки навесні розпочнеться розмова про реставрацію школи. Для будівлі в такому поважному віці кожна зима може стати останньою.

Оксана Олійник, засновниця ГО «Живе село»

- І ідея в тому, що ми просто закриємо плівкою вікна і двері, щоб, грубо кажучи, всю зиму дощ і сніг не заливав споруду, і щоб хоч якимсь чином вона довше простояла в тому вигляді, що є.

Оксана Олійник впевнена, тут можна зробити неформальний освітній простір, місце для проведення семінарів, організовувати заходи для місцевої громади. Залучати інвестиції в село, впевнені активісти, реально. 

Ольга Герасим'юк, куратор ГО «Школи Лохвицького Земства»

- Оця школа, оце все, що зараз тут відбувається, це якраз крок не назад, а це якраз крок уперед, тому що ми повинні повернути, я не знаю, як старшим людям, хоча вони всі тут, ви бачите. Але оцим малим, що тут є, щоб вони жили в оцій, наприклад, Христанівці, де ми з вами, і цим страшенно пишалися.

У Христанівці в магазині працює бібліотека: Британська рада виділила кошти у рамках програми «Активні громадяни», і мешканці поставили стелажі з книгами. Тут же – безкоштовний Wi-Fi. Христанівці вірять: і зі школою справа зрушить з місця.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію