«Перспектив досліджувати Більське городище вистачить для усіх вчених України ще на тисячу років», - Олександр Супруненко

Джерело: Вікіпедія

У Полтавському краєзнавчому музеї обговорювали розвиток місцевої археології, зокрема, Історико-культурного заповідника «Більськ» та його туристичного потенціалу.

На наступній сесії облради депутати піднімуть питання щодо обласної цільової програми з розвитку більської археології. Якщо більшість її підтримає, вже з 1 січня й на три роки поспіль історико-культурний заповідник «Більськ» отримає на розвиток майже 20 млн грн., передає Полтавська ОДА.

Про найбільшу в Європі пам’ятку доби раннього залізного віку — Більське городище у Котелевському районі Полтавської області, його історичну, наукову та туристичну цінність, а також перспективи розвитку археології на Полтавщині розповів директор Полтавського краєзнавчого музею, заслужений працівник культури України Олександр Супруненко.

«Що таке Більськ? Це два великих укріплення: одне площею близько 90 га, друге — більше 100 га — Західна й Східна фортеці, що по черзі були основними осередками життя в городищі. Крім того, існувало ще чимало поселень, яких відомо вже три десятки: більших, менших, розташованих по кутах укріплення і прилягаючих до нього. Вони забезпечували функціонування фортеці та її охорону, роботу господарського комплексу тощо,» - розповідає Олександр Супруненко.

Навкруги Більського городища існувала також велика кількість — не менше 80 відомих на сьогодні — поселень скіфського часу. Були й доволі великі — по 100 і більше гектарів, і зовсім невеличкі — по 2-3 га.

Говорили також про перспективи розвитку пам’ятки.

«Перспектив досліджувати Більське городище вистачить для всіх вчених України ще не менше, ніж на тисячу років. Розкопки тривають лише весняно-осінній сезон, коли погода дозволяє. Але велика дурниця перетворювати це на будівництво ДніпроГЕСу. Дослідження варто проводити методично і щороку. І такі роботи повинні проводитися там, де сучасна діяльність людини знищує ті чи інші стародавні об’єкти, де вони руйнуються природою,» - наголосив Супруненко. 

Директор зазначив, що є розпайовані землі на території колишніх некрополів. Зараз їх орють, або якщо не розорюють, можуть тихенько копнути, бо там є рештки поховань. Якісь сліди давніх об’єктів дослідити, якісь відтворити, насипати для огляду. Ті, що існують у первозданному вигляді, треба зберегти, оскільки з часом змінюється методика досліджень, уявлення про те, як це можна вивчити, яку дістати інформацію.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію