У Лохвиці показали документальну стрічку «Війна химер»

Її режисерки – Анастасія і Марія Старожицькі – говорять: вона – у жанрі креативної документалістики. Чесну історію Валерія Лавренова, добровольця із хутора Яремівщина, поблизу села Піски Лохвицького району, якому вдалося вийти живим із «Іловайського котла», і його дівчини, Анастасії Старожицької, авторам важливо було показати саме на батьківщині героя. Говорять: на прикладі одного добровольця хотіли показати війну, як вона є. Використане у фільмі відео відзняте Валерієм, його військовими побратимами та власне героїнею – Анастасією. Стрічка вже отримала численні схвальні відгуки, а ще – Гран-прі Рівненського міжнародного кінофестивалю та включена до програми Мандрівного фестивалю документального кіно Docudays UA.

Документальну стрічку «Війна химер», зняту переважно власноруч двома героями, цього дня презентують у Лохвиці. Півторагодинний фільм про майдан, який переріс у війну на Сході, – це історія двох закоханих. Насправді закадрового тексту тут мало, трохи діалогів, і ніякої пропаганди.

Марія Старожицька, режисер фільму «Війна химер»

- Це креативна документалістика. Це повністю в такому форматі. Тобто, ми не порушували канонів, але просто, аби розповісти цю історію, аби викласти, просто треба було якось провести глядача через події власне отаким діалогом, який вони насправді вели і в реальності.

Мати і донька Марія і Анастасія Старожицькі – режисерки стрічки. Говорять: змонтували її у своїй квартирі, без будь-якої фінансової підтримки.

Анастасія пригадує: спочатку була ідея зробити фільм про майдан. Але події розвивалися так бурхливо, що зрештою вирішили просто знімати. 

Анастасія Старожицька, режисер фільму «Війна химер»

- Фільмували просто все навколо себе, тому що ніхто не знав, як будуть розвиватися події, ніхто не знав, що станеться Іловайськ власне. З майдану йшли дуже-дуже швидко закінчити війну, навіть просто довершити справу Майдану. І що зараз ми людям там, на Донбасі, ми просто розповімо, що як, і вони зрозуміють, і ми повернемось, і все буде добре.

Стрічка «Війна химер» – це чесна історія Валерія Лавренова, добровольця родом із хутора Яремівщина Лохвицького району. З Анастасією вони познайомилися на майдані у січні 2014.

Анастасія Старожицька, режисер фільму «Війна химер»

- Якщо казати про найкраще кохання, яке може існувати в житті, то це, напевно, революційне кохання таке, ось воно виникло практично на барикадах.

Головний герой на показ фільму не приїхав – завадили обставини. Утім, в залі серед глядачів – його шкільні вчителі, представники Лохвицької міської та районної рад, відомі журналісти – Ольга Герасим'юк та Костянтин Грубич, до речі, обоє – з Полтавської області.

Ольга Герасим'юк, журналіст, телеведуча

- Я взагалі дуже обережно ставлюся до книжок, до фільмів, до всього, що пишеться про війну сьогодні, тому що вважаю, що це – така відкрита рана, до якої не можна торкатися сценарієм, придумкою чи ще чимось. Це можна розповісти, тільки відкривши вени.

Ольга Герасим'юк говорить: стрічка дуже вирізняється з-поміж всього, що їй доводилось бачити про війну, і перш за все – чистотою і правдивістю.

Ольга Герасим'юк, журналіст, телеведуча

- Тут для того, щоби досягти оцього надзвичайного ефекту, ніхто тут не старався показати розтерзані тіла, там трупи, як це роблять ті, хто на комерційній основі показує війну. Цього всього тут немає... Тут все – через погляд, через пару якихось слів, які просто тебе...

Залу Лохвицького районного будинку культури для показу надали безкоштовно. Міський голова Віктор Радько теж прийшов подивитися «Війну химер». Говорить: війна на Сході і в Лохвицькому районі відкрила свій рахунок. 

Віктор Радько, Лохвицький міський голова

- Ми вже похоронили сім хлопців. Більше, ніж в Афганську війну.

Анастасія та Марія Старожицькі планують й далі знімати фільми. Але вже – на мирну тему.

Марія Старожицька, режисер фільму «Війна химер»

- Я дуже хочу, аби цей фільм став таким, який би завершив війну.

Вони передали до Лохвицького краєзнавчого музею та музею школи у с.Піски, де навчався головний герой, артефакти з Майдану та зони АТО: особисті речі Валерія та знайдене на місці ведення військових дій.

Стрічка «Війна химер» – учасник міжнародних конкурсних програм, зараз включена до програми Мандрівного фестивалю документального кіно Docudays UA. У Полтаві подивитися її можна буде 8 грудня в обласній бібліотеці імені Котляревського.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію