Влітку традиційно більше полтавців звертаються до територіальної державної інспекції праці з приводу порушення роботодавцем їх прав на відпустку

Через незнання або умисне недотримання законодавства працівникам не виплачують вчасно відпускні або не нараховують додаткову відпустку.

Полтавська територіальна інспекція праці постійно контролює дотримання законодавства про оплату праці, в тому числі – і закону «Про відпустки». Сьогодні український працівник може взяти відпустку, відпрацювавши 6 календарних місяців. Але є категорія людей, які можуть взяти її і раніше – це матері двох і більше дітей віком до 15 років; працівники, які не досягли 18-річного віку, інваліди та деякі інші особи. Звільнити ж з ініціативи адміністрації працівника у період, коли він перебуває у відпустці, українське законодавство забороняє, зазначає начальник територіальної держінспекції праці Тамара Коломієць. Працівник має право спочатку взяти всі невикористані ним дні заслуженого відпочинку, і тільки тоді, останнім днем перебування у відпустці, бути звільненим.

Традиційна тривалість щорічної відпустки українського працівника – 24 дні. Для порівняння, найдовша відпустка в Європі – у службовців Фінляндії – 39 днів, повідомляє сайт «Джоб укр нет». Далі йде Швеція та Данія – 30-35 днів, Франція та Норвегія – 25 днів. На 5 днів менше триває відпустка бельгійців та англійців. А от канадці і японці відпочивають максимум 10-14 днів на рік.

Проте, для окремих категорій працівників і галузей виробництва вона більша. В Україні неповнолітні працівники, наприклад, мають право відпочивати 31 день, педагоги та науковці – аж 56. Крім щорічної основної відпустки, працівники мають право на відпустку додаткову – за особливий характер праці або шкідливі умови роботи. Працівники, зайняті на підземних роботах, наприклад, можуть відпочивати 69 календарних днів.

Однак законодавство про відпустки в Україні дуже часто не дотримується. Типове порушення, зазначає Тамара Коломієць, – це несвоєчасне нарахування відпускних. Згідно з законодавством, зарплатня працівнику повинна бути виплачена не пізніше, ніж за три дні до початку відпустки.

За порушення Закону «Про відпустки», нагадує Тамара Коломієць, посадові особи-винуватці несуть дисциплінарну, адміністративну і навіть кримінальну відповідальність.

Стрічка новин