Нацбанк може припинити випуск дрібних монет

Регулятор хоче відмовитися від карбування монет номіналом 1, 2, 5 та 25 копійок з огляду на те, що вони "перестали відігравати істотну роль в розрахунках населення за товари і послуги".

Національний банк розглядає можливість оптимізації обігу монет дрібних номіналів, пропонуючи припинити карбування монет номіналами 1, 2, 5 і 25 копійок.

"Всі ці номінали розмінних монет будуть залишатися в обігу. Проте надалі готівковий обіг не буде поповнюватися новими монетами зазначених номіналів (додатковим випуском)", - повідомляється на сайті НБУ з посиланням на проект рішення, оприлюднений для громадського обговорення. За оцінками регулятора, монети номіналами 1-5 копійок перестали відігравати істотну роль у розрахунках населення за товари та послуги, а припинення карбування монети номіналом 25 копійок обумовлено тим, що при відсутності монет номіналами 1 - 5 копійок 25 копійок не будуть розмінюватися 10 копійками. Регулятор підкреслює, що монети номіналами 1, 2, 5 і 25 копійок продовжать виконувати функцію засобу платежу, тобто населення зможе використовувати розмінні монети дрібних номіналів, а торговельна мережа - встановлювати маркетингові ціни, які закінчуються на 99 копійок. 

При цьому НБУ пропонує округляти загальну суму покупки при відсутності монет у покупця і продавця у бік зменшення, якщо сума закінчується від 1 до 4 копійок, і в бік збільшення, якщо сума закінчується від 5 до 9 копійок. При безготівкових розрахунках округлення не буде.

На думку регулятора, суб'єкти господарювання при розрахунках готівкою із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій можуть вказувати в чеках загальні суми до і після округлення, використовуючи механізм знижок або надбавок, щоб уникнути додаткових витрат на перепрограмування РРО.

Нацбанк зазначив, що монети дрібних номіналів фактично припинили грати істотну роль в розрахунках населення за товари та послуги, в той час як вартість виготовлення цих монет перевищує їх номінал, а учасники готівкового обігу щорічно несуть витрати на обробку, транспортування і зберігання цих монет. За інформацією НБУ, на сьогодні в обігу знаходиться 12,9 мільярда монет, у тому числі 2,4 мільярда номіналом 1 копійка, 1,4 мільярда – 2 копійки, 1,9 мільярда - 5 копійок, 3,8 мільярда - 10 копійок, 1,7 мільярдад - 25 копійок, 1,2 мільярда - 50 копійок 0,5 мільярда - 1 гривня. Основними споживачі монет є торгова мережа, заклади громадського харчування, громадський транспорт, аптеки, відділення "Укрпошти", організовані і неорганізовані ринки.

Посилаючись на міжнародний досвід, регулятор відзначає, що одномоментне вилучення з обігу монет дрібних номіналів може викликати великий резонанс у суспільстві і проблему їх знищення, у той час як припинення карбування монет з поступовим виведенням їх з обігу дозволяє уникнути таких наслідків. "Введення правил округлення не буде мати ніякого впливу на інфляцію як безпосередньо, так і опосередковано, оскільки мова йде про правила округлення всіх товарів у чеку, а не про ціни індивідуальних товарів. 

Враховуючи це, прямого впливу на показники інфляції запропоноване рішення не спричинить. Це підтверджує досвід таких країн, як Данія, Швеція, Норвегія, Угорщина і Чехія", - йдеться в повідомленні НБУ. За інформацією регулятора, попереднє опитування громадської думки, консультації з державними органами і діловим співтовариством констатують готовність громадян і бізнесу до застосування подібних правил округлення.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію