Не лише перевіряє грамотність, а й єднає українців навколо мови

Кожного року у День української мови та писемності усі охочі пишуть диктант. Долучаються до нього і діти, і дорослі.

Щороку 9 листопада українці пишуть диктант. Довгий час цю традицію підтримують в Полтавській обласній бібліотеці для юнацтва ім.О.Гончара. 

Валентина Гринько, провідний бібліотекар Бібліотеки для юнацтва ім.О.Гончара

- А починалося все набагато раніше, коли наші співробітники вмикали в обідню перерву радіо, і по кабінетах тихесенько писали диктант, просто для себе, нікуди не відправляючи.

А вже 4 роки поспіль цього дня бібліотекарі запрошують усіх бажаючих приєднуватися до Всеукраїнського диктанту національної єдності. Сьогодні охочих перевірити свою грамотність навіть розподілили за трьома локаціями. Рівно о 12.30 вони починають писати під диктовку.

Зворотній відлік початку диктанту

У Києві в студії українського радіо на всю країну диктант читає Олександр Авраменко. Він вже багато років готує тексти саме до цього дня.

Валентина Гринько, провідний бібліотекар Бібліотеки для юнацтва ім.О.Гончара

- Я не можу сказати з точки зору граматики, але, як на мене, вони дуже цікаві за змістом. Тому ти отримуєш ще таку користь від того, що ти цей текст чуєш. Тексти Олександра Авраменка дуже цікаві, і за грамотністю вони такі – є над чим подумати.

Озброївшись ручками, діти та дорослі записують почуті речення. Намагається не пропустити жодного слова шестикласниця Софія. На уроках з мови дівчинка зазвичай, каже, отримує високі оцінки за диктанти. 

Софія Лифиренко, учениця Полтавської гімназії №13

- У нас вчителька дуже гарна, вона все гарно розказує, вимовляє дуже гарно, тому оцінки 9-10 у всіх. Коли вчителька нам диктант диктує, то вона завжди ставить такі паузи, коли кома, коли крапка. Вона три рази повторює і каже: «Усе, речення закінчене, наступне речення».

Загалом, говорять вчителі із досвіду, при написанні диктантів можуть виникати помилки у складних реченнях, спрощеннях, ненаголошених голосних. 

Надія Донос, вчитель української мови та літератури ЗОШ №18

- Зараз більше – тестова форма, тому що йдемо до ЗНО, готуємо дітей. Кількість диктантів зменшена, але звичайно, що два три рази на рік – це контрольні диктанти. Але вчителі самі навчальні диктанти якомога більше проводять, хоч це словникові диктанти, хоч це повноцінні диктанти для того, щоб грамотність – це, перш за все, знання нашої мови.

Після написання диктанту єдності тексти збирають та надсилають у Київ. Там їх на наявність помилок перевіряють фахівці. Проте, наскільки грамотно написаний диктант, можна буде дізнатися й самотужки. За кілька днів текст Олександра Авраменка з'явиться в Інтернеті.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію