НБУ: "Мінімалка 3200" та зростання пенсій - причини інфляції

НБУ: "Мінімалка 3200" та зростання пенсій - причини інфляції

Підвищення з 2017 року мінімальної заробітної плати додало 2-2,5 процентних пункти до інфляції поточного року, тоді як підвищення пенсій з жовтня додасть ще 0,3-0,6 п.п.

У січні Національний банк погіршив прогноз інфляції з 8% до 9,1% через ріст МЗП до 3 200 гривень.

У Нацбанку зазначають, що ріст зарплат мав удвічі більший тиск на інфляцію, ніж очікувалося.

"За нашими фінальними оцінками, подвоєння мінімальної заробітної плати додало біля 2-2,5 п.п. до показника інфляції у 2017 році. Найбільш відчутний вплив підвищення МЗП відбувся через підвищення собівартості послуг. Це пов'язане з тим, що в дійсності роботодавці не стільки підвищували "справжні" заробітні плати, скільки виводили їх з тіні. Водночас вплив подвоєння мінімальної заробітної плати було незначним на інфляцію з боку споживчого попиту. Однак, загалом, високі темпи росту заробітної плати (за останнім даними, у серпні ріст середньої номінальної зарплати в річному вимірі становив 37%, реальної - 17%), що відбулося переважно через дефіцит адекватної робочої сили на ринку, і соціальні трансферти на тлі поліпшення споживчих настроїв населення сприяли прискоренню приватного споживання", - повідомила прес-служба НБУ..

Крім того, проведена пенсійна реформа також буде стимулювати приватне споживання й формувати додатковий інфляційний тиск.

Нацбанк вважає, що такий ефект буде незначним, оскільки ефекти на бюджет від збільшення видатків на пенсії будуть компенсовані за іншими статтями (дефіцит бюджету зберігається менш ніж 2,5% ВВП у 2017 і 2018 роках).

"Хоча відповідний ріст середніх пенсій припадає на IV квартал 2017 року, очікуване підвищення споживчого попиту внаслідок цього буде мати ефект уже у 2018 році. За оцінками НБУ, підвищення пенсій призведе до помірного тиску на рівень споживчих цін (додатково 0.3-0.6 п.п. у літню споживчу інфляцію у 2018 році)", - прокоментував Центральний банк.

У НБУ не уточнили, який тиск матиме підвищення МЗП із 2018 до 3 723 гривень на інфляцію, зазначивши, що новий інфляційний прогноз (7,3%) уже враховує цей показник.

"Втім, ми розглядаємо питання підвищення соціальних стандартів у комплексі. Зокрема, нами враховане підвищення пенсій. Разом з тим, у разі підвищення соціальних стандартів з темпом, що не збігатиметься з ростом продуктивності економіки, можуть виникнути додаткові інфляційні ризики. Це вимагатиме від НБУ проведення більше твердої монетарної політики для досягнення встановлених інфляційних цілей", - додали в Нацбанку.

Стрічка новин