Військова реформа в Україні: контрактник - це ще не професіонал

Військова реформа в Україні: контрактник - це ще не професіонал

Український уряд називає стандарти НАТО орієнтирами для Збройних сил України. Зокрема це стосується й кадрової політики. Які зміни відбуваються в українській армії?

У 2017 році уряд України проголосив та законодавчо затвердив пріоритетність членства в НАТО для зовнішньополітичного курсу країни. Набуття членства у Північноатлантичному альянсі передбачає запровадження спільних військових стандартів. Зокрема й у системі підготовки кадрів. Поступовий перехід до стандартів НАТО (STANAG) в Україні запланований до 2019 року. За словами міністра оборони України Степана Полторака, вже запроваджено чотири програми НАТО для підготовки кадрів української армії. А в структурах міноборони та генштабу працюють 29 іноземних радників, зокрема із США, Канади, Литви та Великобританії.

Концепція реформування та військова освіта

Серед основних цілей у схваленій цього року Концепції реформування кадрової політики Збройних сил зазначається комплектування армії професійним особовим складом за контрактом. Зокрема, передбачається укомплектування контрактниками сержантських і старшинських посад військових частин бойового складу на рівні не менше 80 відсотків штатної чисельності. Проте перспективна модель ЗСУ, перш за все, передбачає й реформування самої системи підготовки відповідних кадрів.

Для підготовки до служби на контракті в ЗСУ на посадах офіцерського складу термін навчання у вищих військових навчальних закладах триває 4-5 років, у військовому коледжі сержантського складу - 2,5 роки.

Брак сержантів

Згідно з концепцією реформування кадрової політики, до 2020 року щонайменше 80 відсотків молодшого офіцерського складу матимуть 2,5-річну військову освіту у коледжах. Реалії свідчать, що на сьогодні армія ще дуже далека від цієї мети. Саме брак військової освіти у сержантній ланці офіцери називають однією з великих проблем на практиці.

Командири підрозділів у зоні бойових дій на Сході України наголошують на гострій нестачі командирів нижчої ланки. Зокрема командирів взводів та рот - саме на ці посади найменше йдуть служити за контрактом - військові з відповідною освітою йдуть у вищі ланки. "Ситуація зараз така, що ті, хто міг би командувати такими підрозділами, вже мають бойову практику. Проте вони не мають потрібної освіти, а відповідно й теоретичної підготовки. Це унеможливлює керування підрозділом", - коментує командир роти однієї з бригад ЗСУ.

Які критерії відбору?

Протягом наступних трьох років особовий склад Збройних сил має скоротитися до 130 тисяч осіб замість нинішніх 250 тисяч. Якщо ці наміри будуть втілюватися в життя, проблема якості підготовки особового складу ставатиме ще гострішою.

Одним із головних завдань у сфері кадрової політики міноборони називає створення сучасної системи кадрового менеджменту. На запит у департаменті кадрової політики МО відповіли, що загальних і уніфікованих стандартів НАТО в галузі кадрової політики, які стосуються підготовки та відбору кадрів для контрактної служби не існує. Чи це означає, що критерії відбору до української армії будуть значно відрізнятися від армій країн НАТО? У міністерстві зазначають, що керуватимуться у цих питаннях "історичним досвідом, ментальністю населення, культурним розвитком".

У розмові заступник командира 55-ї бригади ЗСУ Ігор Немінський пояснив, як відбувається відбір на практиці. З потенційним контрактником проводять низку психологічних тестів та перевірок стану здоров’я. "Важливим є загальноосвітній рівень та мотивація до військової служби, сформованість ідейних цінностей, моральних та професійних якостей, відсутність судимостей", - коментує Немінський. Під час особливого періоду, який від березня 2014 року по сьогоднішній день діє в Україні, граничний вік для контрактників збільшено до 60 років для чоловіків та 50 років для жінок.

Водночас інші командири на місцях, які погодилися говорити не під запис, називають високі критерії відбору далекими від реалій. На практиці, кажуть, що з числа командирів, які перебувають у зоні бойових дій, наразі важливішою є кількість контрактників, а не рівень їхньої освіти, стан здоров’я чи навіть кримінальне минуле.

Стрічка новин