Допомога для малоспроможних чи антимотивація для успішних?

Об'єднані громади, на території яких працюють потужні підприємства, наступного року хочуть змусити перераховувати більше зароблених грошей. Такі зміни готують у Законі про держбюджет 2018 року. На прикладі однієї з полтавських об'єднаних громад – віддати в українську казну доведеться наступного року у 4 рази більше коштів, ніж було до цього.

По 3,5 тисячі надходжень на одного жителя. З таким рівнем по всій Україні Шишацька об'єднана територіальна громада – у двадцятці кращих. Розвинутий агропромисловий сектор, працюють великі аграрні господарства. І вони – стабільні економічно сильні підприємства. 

Заробляєте більше – віддавайте, таку перспективу, ймовірно, приймуть у законі про державний бюджет 2018-го. І керівники громади від змін – не у захваті.

Тетяна Цимбалюк, заступник селищного голови Шишацької ОТГ 

- Наша об'єднана громада минулого року давала до держави реверс у понад 2 мільйони. В цьому році нам на 2018 рік держава спланувала реверс 10 мільйонів. 

Зараз у Шишацькій ОТГ планують другий бюджет. Головний напрямок у ньому, кажуть представники громади, – соціально-економічний розвиток. Планують, що за власними надходженнями наступного року розпоряджатимуться сумою у 95 мільйонів. Але, водночас, доведеться скоротити свої плани на декілька мільйонів. 

Тетяна Цимбалюк, заступник селищного голови Шишацької ОТГ 

- Ці б 8 мільйонів залишилися б безпосередньо на розвиток нашої ОТГ. Пішли б вони на розвиток інфраструктури. Тобто, ремонт доріг, мережі водопостачання, освітлення населених пунктів. А так ми вимушені будемо віддати їх.

Через такі нововведення громади втрачають мотивацію розвиватися, кажуть експерти. На Полтавщині це три найуспішніші – Білоцерківська, Глобинська і Шишацька, яким доведеться ділитися.

Анжеліка Саідова, консультант з бюджетних питань Полт.рег.відділення Асоціації міст України

- У тих бюджетів, які є спроможними, або де добре працюють підприємства, і податок на доходи фізичних осіб є досить високим. На сьогодні була цифра 50% вилучень. А тепер планують збільшити до 80%.

Таким чином мають вирівняти показники доходів на одну особу. На наступний рік мають закласти його у вигляді суми 1 300 гривень. Якщо громада стільки не заробляє, їй має допомогти держбюджет. 

Розробляти і планувати головні фінплани громадам допомагають в обласній адміністрації. Тут же роз'яснюють особливості формування проектів місцевих бюджетів на 2018-й. І ризики наступного року. 

Анжеліка Саідова, консультант з бюджетних питань Полт.рег.відділення Асоціації міст України

- Перекладаються пільги, які гарантовані державою на фінансування місцевих бюджетів. Те, що Уряд пропонує збільшити зарплатні педагогічним працівникам, – вони не враховані у субвенціях. Є прорахунки, на наш погляд.

Якщо держава забирає повноваження на місцеві бюджети, то має і гарантувати джерела видатків, кажуть фахівці. 

Чи збільшаться стягнення з громад - стане відомо із прийняттям Верховною Радою державного бюджету України на наступний рік.

Стрічка новин