Україна готується масовою акцією змінити виборчі правила

7 жовтня під стінами Верховної Ради та на площах усіх обласних центрів України пройдуть масові і досить нетипові для України мітинги. Як говорять їх організатори, впровадити пропорційну виборчу систему з відкритими регіональними списками спробують незвично і навіть весело. Про свою готовність змінити виборчу систему заявили всі: від прапорів національного корпусу до прапорів веселки, бо і «Київ. Прайд» підтримав цю акцію. Організатори припускають, що в Україні це може бути перша ситуація, коли зовсім різні верстви населення вимагають чогось одного. Публічний діалог із діючими і активними представниками політичних партій відбувся сьогодні і в Полтаві. Їх зібрали власне організатори мирних мітингів 17 жовтня – представники ГО «Центр UA».

Наразі вибори до парламенту України проходять за паралельною, пропорційно-мажоритарною виборчою системою, прийнятою в інтересах режиму Януковича. Згідно з нею, половина складу Верховної Ради обирається у 225 мажоритарних округах. Переважно там перемагає той, у кого більше грошей на рекламу або підкуп виборців, або той, хто має підтримку адмінресурсу. Інша половина обирається за закритими партійними списками, місця в яких давно стали предметом торгу.

Така виборча система, переконані представники ГО «Центр UA», – корінь політичної корупції в Україні. Але у нинішньої влади руки не доходять змінити нині діючу виборчу систему на більш відповідальну і прозору. Хоч опитування по всій Україні, незалежно від географії, запевняє голова і співзасновник ГО «Центр UA» Олег Рибачук, показали: українці хочуть бачити пропорційну виборчу систему з відкритими списками з регіональним представництвом.

Олег Рибачук, голова і співзасновник Центру UA, екс-віце-прем'єр-міністр із питань європейської інтеграції

- Перше - ми хочемо бачити в парламенті тільки партії, тому що є відповідальність. Переважна більшість виборців своїх мажоритарників фактично не бачить, жодного впливу на них не має, на питання, як вони туди попали - адмінресурс, що завгодно, і люди це розуміють.

За цим складом Верховна Рада, говорить Олег Рибачук, вважає, що нікому нічого не винна. Тому й проштовхнути законопроект про зміну виборчої системи інакше, аніж мирною акцією по всій Україні, неможливо.

Олег Рибачук, голова і співзасновник Центру UA, екс-віце-прем'єр-міністр із питань європейської інтеграції

- Для нас принципово важливо, щоб те, про що ми говоримо тут, про це почали говорити у Верховній Раді. Бо у Верховній Раді просто не помічають виборчого законодавства, попри все. От у нас зараз буде перша, я думаю, дуже успішна і серйозна спроба змусити владу прийняти такі виборчі правила, які підтримують українці по всій Україні, я це повторюю.

Представники полтавських політичних партій говорять: вони – «за» зміни, адже давно бачать проблему – довіри до політики і до політиків немає.

Юліан Матвійчук, учасник публічного діалогу «ВиБОРИ: нові правила»

- Коли заходе партія із 30-секундним роликом, а потім люди розчаровуються в цій партії, і замість того, щоб дивитися на людей, вони думають: давайте ще нову партію виберем. Так люди не помирають, вони нікуди не діваються, вони переходять просто із однієї в іншу партію. І тому в нас проблема та, що є мажоритарні вибори, які просто купляють.

Олександр Шамота, учасник публічного діалогу «ВиБОРИ: нові правила»

- Місцеві вибори це показали, що не зайшли грошові мішки, тому що правильно було сказано: ціна голосу зменшується. Не треба вже купляти голоси, тому що ти розумієш, що внутрішньопартійний рейтинг, він тебе або викине вверх, або опустить вниз.

Перехід на пропорційну виборчу систему з відкритими регіональними списками значно ускладнить підкуп виборців та зробить купівлю місць в списку безглуздою, бо ніхто не зможе гарантувати голоси виборців конкретній персоні. 

Дар'я Черкашина, координаторка громадського спостереження за виборами у Полтавській області

- Мажоритарна система, вона, на жаль, працює, тільки коли відбуваються вибори, кандидат поводить себе активно, потім... Навіть проект, який зараз ми проводимо по моніторингу народних депутатів, ми бачимо, що дуже велика кількість депутатів не проводять потім зустрічі з виборцями, вони не виконують повністю свою роботу, яку вони повинні робити.

Представники ГО «Центр UA» та громадського руху «Чесно» закликають всіх 17 жовтня вийти на Всеукраїнську акцію на підтримку великої політичної реформи, яка передбачає зміну виборчих правил, обмеження депутатської недоторканності та створення антикорупційного суду. Наразі ж підтримати зміни можна, підписавши петицію до Верховної Ради під назвою «Невідкладно провести виборчу реформу». 

Стрічка новин