Із гуртожитку – в елітний особняк, із банка – в СБУ

Який шлях пройшли історичні будівлі Полтавщини?! Кінотеатр «Колос», Служба безпеки, маєток Воздвиженко – на зведення цих будівель на початку ХХ століття витрачали немалі суми. В перерахунку на сучасні гривні – це десятки мільйонів. Зараз вони виконують зовсім інші функції. Вигляд мають теж інший і носять почесне звання історичних пам'яток Полтавщини. 

Раніше в цій будівлі видавали позики селянам. То був Дворянський банк.

Оксана Білявська, архітектор

- Наприкінці 19 сторіччя Полтава була в розквіті. З'явилась велика кількість банків. Вони мали бути привабливими, уособлювати в собі надійність, стабільність. Сама будівля мала привертати увагу клієнтів.

За 100 років її призначення змінилось. Будівлю націоналізували, зруйнували, потім відбудували. Зараз тут розташоване Управління СБУ. Та, попри зміни, архітектурний стиль – незмінний. 

Оксана Білявська, архітектор

- Заклад, який знаходився тут, на той час КДБ, а зараз – СБУ. Це дозволило зберегти цю будівлю. Ніхто не мав права торкатися до неї. Тому те, що бачимо на сьогодні, це автентичний об'єкт.

Потрапити всередину досить складно. Потрібно мати перепустку працівника служби безпеки. Та журналістів все ж пускають. 

Зовнішній вигляд будівлі відповідає наповненню: мармурові сходи, аркові вікна, металеві огородження. Все це збереглося ще з ХХ століття.

- Ми бачимо візерунок, який повністю повторює зображення тризуба. Те, що було заборонено за радянських часів і вважалося буржуазним націоналізмом.

А це вже інша будівля. Зараз – сучасний кінотеатр, а раніше – просвітницький будинок ім.Гоголя, над яким працював петербурзький архітектор. 

Оксана Білявська, архітектор

- В кінці 19 сторіччя для нових прошарків населення, для тодішньої буржуазії, стали будувати просвітницькі будинки. Тут була бібліотека, книжкова крамниця, достатньо великий зал для лекцій, для різноманітних вистав. Ця будівля у той час виконували ще й функцію театру.

Місто Зіньків. 80 кілометрів від Полтави. Тут в самому центрі розташувався Будинок поміщика Воздвиженка. Це історична пам'ятка та гордість міста. 

Віктор Якименко

- Це був меценат, він побудував цей будинок. В 1919 році повстали комуністи, червоноармійці, місцева біднота. Вивезли його і вбили десь у районі села Велика Павлівка. І до сьогодні не знають, де він похований.

Мурований, двоповерховий будинок виконував функцію місцевої райради, потім – гуртожитку. Зараз це приватна власність одного нардепа.

Віктор Якименко

- Будинок почав обвалюватися. А десь 15 років тому його викупив тоді ще не народний депутат, а просто підприємець міста Зіньків Олег Кулініч.

На будинку скрізь камери, все в огорожі. Насолоджуватися величчю архітектурної пам'ятки можна тільки зовні.

Стрічка новин