Ердоган говоритиме у Києві про Крим і татар

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган у понеділок перебуватиме в Україні. Цей офіційний візит відбувається менше ніж за два тижні після того, як турецький лідер зустрічався із Володимиром Путіним.

Експерти в Україні та в Туреччині відзначають, що Анкара балансує між двома країнами, що перебувають у стані конфлікту.

Як повідомляють офіси українського і турецького президентів, окрім економічної співпраці, що стане ключовою на засіданні стратегічної ради Туреччина-Україна, на переговорах ітиметься про проблеми анексованого Криму і ситуацію, в якій опинилися кримські татари.

"Обговорюватимуться нові шляхи співробітництва, з метою подальшого поглиблення відносин стратегічного партнерства з Україною. Буде підписано низку документів. Окрім того, відбудеться обмін думками щодо кримського питання і ситуації, у якій опинилися наші кримськотатарські брати", - ідеться у повідомленні на сайті турецького лідера.

"Крихка рівновага"

Наприкінці вересня в Анкарі Реджеп Ердоган приймав російського президента Володимира Путіна.

Як повідомляли російські інформагентства, це була п'ята зустріч президентів протягом 2017 року. Турецький лідер, зокрема, двічі приїздив до Росії.

"Туреччина намагається зберегти зв'язки як з Києвом, так і з Москвою, і їй вдається досягати рівноваги. Але ця рівновага крихка і має серйозні подразники", - писало турецьке видання Daily Sabah нещодавно. Одним із них видання називає Крим.

Daily Sabah наголошує, що Туреччина успішно співпрацює у військовій сфері як з Росією, так і з Україною. Попри те, що ці країни перебувають у конфлікті.

"З часів радянського минулого український військово-промисловий комплекс володіє значними ресурсами у ракетній галузі, виробляє двигуни і радари, а це саме те, чого потребує Туреччина. З іншого боку, Київ взяв курс на вступ до НАТО, і Анкара може передати свій досвід", - цитує видання турецького військового експерта Турана Огуза.

"У той же час, є відносини Анкари з Москвою, головним ворогом Києва у регіоні, які також розвиваються на міцній основі - в економіці, спільних проектах у промисловості та у військовій сфері. Однак ситуація в Криму лишається патовою у цьому трикутнику відносин", - відзначає Daily Sabah.

Як вважає директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос, офіційний візит турецького президента до України є демонстрацією того, що Анкарі важливо мати тісніші стосунки із Києвом, попри зміцнення турецько-російських контактів.

"Значною мірою саме Україна вибудувала такі відносини, на які Росія не може вплинути. Києву було важливо вийти із трикутника за участі Росії, і він це зробив", - сказав Ігор Семиволос.

Крим і Туреччина

Анкара неодноразово заявляла про підтримку суверенітету України.

"Турки це роблять постійно, підтверджують і декларують підтримку територіальної цілісності України. У Києві Реджеп Ердоган навряд чи говоритиме про якісь конкретні приклади утисків кримських татар, але загалом слід очікувати заяв на підтримку корінного населення Криму", - сказав Ігор Семиволос.

Про спорідненість із кримськими татарами і їхню підтримку Реджеп Ердоган згадав у виступі перед великими національними зборами Туреччини 1 жовтня.

"Як ми можемо ігнорувати події у Ємені? Як ми можемо вважати "іншими" Афганістан, Пакистан та Індію, де сліди наших пращурів на кожному куті? Як ми можемо відвернутися від переслідуваних у Ракхайні (штат у М'янмі. - Ред), Туркестані і Криму?", - заявляв лідер Туреччини.

Лідер кримських татар Мустафа Джемілєв у липні зустрічався із Реджепом Ердоганом в Анкарі.

Як повідомляла тоді прес-служба меджлісу кримськотатарського народу, турецький лідер "запевнив у беззаперечній підтримці кримськотатарського народу" і "стійкість своєї позиції щодо непорушності територіальної цілісності України в межах міжнародно визнаних кордонів".

Стрічка новин