60 років з початку космічної ери – відлік від запуску першого штучного супутника Землі
Полтавський музей авіації презентував цілу виставку, присвячену цій події. Фотокартки, конверти та їх марки, речі на космічну тематику – усе це – елементи експозиції.
Офіційний старт програми з підготовки та запуску першого штучного супутника був ще в 1954 році. На чолі його створення – Сергій Корольов, – основоположник практичної космонавтики.
Леонід Солодовніков, полковник, представник ветеранської організації
- Коли вперше прозвучало у 1957 році сповіщення, що супутник вийшов на орбіту – це було велике свято. Оскільки наш Радянський Союз перший вирвався в космос – це вже велике досягнення.
Запуск здійснювався з 5-го дослідного полігону СРСР, який згодом отримав назву «космодром Байконур». Політ супутника побачив увесь світ.
Марина Окара, завідуюча науково-дослідним сектором фондів музею авіації і космонавтики
- За значущістю запуск першого штучного супутника Землі можна порівняти хіба що з польотом людини у Космос.
Фонд музею має колекцію марок та їх конвертів, яка присвячена космічній тематиці. Всього – 535 екземплярів. Частину з них, а саме 58, подарував музею колекціонер Йосип Гаснюк зі своєї приватної колекції.
Андрій Пушкарєв, завідуючий Полтавським музеєм авіації і космонавтики
- Ця колекція входить в книгу «Рекордів Гінеса України». Ми тут виставили небагато всього. А то площа нашого музею не дозволяє в повному обсязі показати ті експонати, що в нас є. Це якраз ті марки, які присвячені першому супутнику Землі.
Музей авіації та космонавтики має і модель супутника ПС-1. Відвідувачі зможуть не тільки побачити його, а й почути характерний звук сповіщення.
Андрій Пушкарєв, завідуючий Полтавським музеєм авіації і космонавтики
- У нього чотири антени, 2 передатчики на різних частотах, щоб всі могли переконатися, що це не фейк, а він дійсно літав навколо Землі тоді. Апаратури майже не було – лише датчик тиску і температури, і два передатчики – це найпростіший супутник.
Але його вага перевищувала 80 кілограмів. США теж активно включилися до політичної гонки. Більше ніж за рік запустили повноцінний супутник на орбіту навколо Землі. Він був досконаліший і легший у 8 разів.
За словами завідуючого музеєм, 60 років ми живемо у Новій ері, тому про це й вирішили нагадати полтавцям і гостям нашого міста.