В Україні щороку реєструють півтори тисячі громадських організацій

Крім цього, вони вносять зміни до своїх статутів. Ці всі операції реєстраційні. Динаміка збільшується після Євромайдану, бо зросла активність українців. Однак, не все так просто, кажуть фахівці. Під час реєстрації українці стикаються з багатьма проблемами. Хто може їх вирішити та як наразі реформують послуги реєстрації – обговорювали в обласній адміністрації під час засідання «круглого столу».

Минулого року Міністерство юстиції ліквідувало свої міські та районні відділи. І виникла проблема: для того, аби зареєструвати громадську чи благодійну організацію, людям із сіл чи районів треба їхати до обласної юстиції. А щоб здати документи, у Полтаві доводиться чекати і кілька годин. Це забирає час і кошти, а отже – незручно. 

Максим Лациба, директор Проекту USAID «Громадяни в дії»

- Слава богу, Міністерство юстиції включилось у цю роботу та ухвалили рішення, що приймати документи можуть центри надання адміністративних послуг і центри правової допомоги. Більшість ЦНАПів в Полтавській області включились в цю систему, хоча 4 й досі не приймають документи. Це, наприклад, ЦНАП Лубенської міської ради і Гадяцької.

Полтавців керівники місцевої юстиції просять почекати.

Олег Тимченко, начальник Гол.теруправління юстиції у Полтавській області

- Це не є проблемою. Вони приєднаються. Є там навчання. Тобто, люди пройдуть навчання і все запрацює.

На законодавчому рівні українцям надали право отримувати ці послуги онлайн. Однак, вимога закону й досі не виконується.

Максим Лациба, директор Проекту USAID «Громадяни в дії»

- Вдома, на дивані сісти, зайти в єдину державну систему реєстрації фізичних і юридичних осіб, завантажити всі документи, відправити, і через три дні на сайті прочитати, що ваша організація зареєстрована. На жаль, це не працює. Але це проблема Міністерства юстиції, бо вони не запустили цей онлайн-сервіс.

Поки що працює тільки онлайн-консультація, а далі треба робити все власноруч. Представники Мін'юсту пояснюють: через інтернет можна пройти тільки попередню експертизу документів: тобто, фахівці їх переглянуть і дадуть рекомендації та правки. А на реєстрацію слід нести пакет документів до ЦНАПу. 

Тож, доки чекають остаточного впровадження новацій, полтавських активістів вчать, як швидше зареєструватись. Дають поради, розповідають механізми та їх права. 

Наразі в Україні зареєстровано 77 тисяч громадських організацій і 15 тисяч благодійних фондів. І ця кількість щороку стрімко збільшується.

Стрічка новин