Замість двох з половиною мільйонів полтавців – мільйон 400

В обласній державній адміністрації у Полтаві відкрили експозицію, присвячену ювілею Полтавщини – 80-річчю. Підготували його працівники держархіву. 45 документів, що вдалося їм вмістити на стендах, розповідають історію області з вересня 1937 року.

Не повна картина, але фрагментальна. Працівники полтавського Держархіву показують, яку історію пройшла Полтавська область за 80 років існування. На цих фото – не тільки досягнення, а й трагічні сторінки з часів передвоєнних до нинішніх.

Тарас Пустовіт, заступник директора Державного архіву Полтавської області

- Період окупації, голоду 46-47 років. Як наші трудові ресурси використовували в той період в ідеологічних цілях на відбудовах шахт Донбасу, в Казахстані на освоєнні цілинних земель. Тут 60-роки, 70-роки.

Виставку підготували до ювілею створення області. Але ще прагнули показати, що вона – цілком самодостатній регіон. Адміністративно-територіальний поділ великих областей відбувався у 1937 році, тоді ж утворили і Полтавську. 

Тарас Пустовіт, заступник директора Державного архіву Полтавської області

- Однією з причин, що був зроблений адміністративно-територіальний поділ, – це наближення Другої світової війни. Бо керувати такими областями-гігантами, якими були на той час Одеса, Київ, було дуже важко. А для швидкої мобілізації населення були необхідні менші адміністративно-територіальні одиниці.

У 37-му населення Полтавщини оцінювали у 2,5 мільйона осіб. Всього було 45 районів – їх виділяли за кількістю партійних працівників: достатня наявність ставала причиною виокремити район. Експерименти з поділом продовжились і після війни: нашу область «крамсали» у 50-роки, коли створювалась Черкаська і Сумська. А вже звичного, сталого вигляду Полтавщина набула у середині 60-хх: 25 районів, 6 міст обласного підпорядкування і 1 мільйон 400 людей. Що ж до такого явного скорочення населення, фахівці кажуть: причинами ставали війна, відхід частини населених пунктів до інших областей, плюс – демографічна ситуація останніх років. 

Стрічка новин