Спогади про «чорну смерть»

У Полтаві тривають урочистості до Дня міста. Вже лягли квіти до пам'ятника Зигіну та Меморіалу героям-авіаторам, тепер вшановують живих свідків страшної трагедії людства. Сивочолі діди, наче вчора, згадують 40-і роки: як стріляли, як виживали і як відбудовували країну.

В 14 з половиною років цей чоловік пішов воювати. Добровольцем. Служив він в авіації. Займався ремонтом радянських штурмовиків, таких як ІЛ-2. Конструктори цей літак називали «танком на крилах», ще казали на нього «м'ясорубка». Та найвідоміше прізвисько штурмовика – «чорна смерть».

Іван Волох, учасник бойових дій

- Демобілізувався старшим сержантом. Зараз, на пенсії, присвоїли лейтенанта.

А це Микола Терещенко. Він народився до початку Другої світової, пережив війну, хоча і був ранений. Лікарі виходжували його майже 2 роки.

Микола Терещенко, голова організації інвалідів війни та вдів інвалідів Київського району

- Хотів би Вам розказати, як німці ледве не розстріляли, як вигнали з дому, батька забрали на війну. Нас (дітей) відправили до бабусі та дідуся в село. А вони прийшли, вигнали нас з квартири, самі там поселилися, а ми жили в землянці.

 Скоро чоловіку буде 80. Та воєнні роки він пам'ятає добре, в деталях. 

- Ось ця медаль – від міського голови Мамая. Ось ця – від Президента України. Ось ця – «Захиснику Вітчизни».

Героїв Радянського Союзу у Полтаві вже немає. Учасників бойових дій залишилось не так багато – 295.

Олександр Мамай, Полтавський міський голова

- Ті люди, яким 75-80 років, вони є дітьми війни. Вони народилися у воєнні роки, але честь їм та хвала. Якщо подивитися хроніку, можна побачити, як вони відбудували наше місто, всю країну та тодішній Радянський Союз.

Хтось – у військових костюмах, хтось – у класичних. Та всі вони – сивочолі і всі мають свою історію. Вона викарбувалась медалями на їхніх грудях. 

Нагадаємо, урочистості до Дня міста розпочались днями з покладання квітів до символічних місць Полтави: пам'ятника Зигіну, Ватутіну, пройшлися і до Гришкіного лісу та Меморіалу героям-авіаторам. А вже 23 вересня відбудеться арт-проект «Полтава вишивана», фестиваль регіональної кухні та святковий концерт від «Real O» та «Пара Нормальних».

Стрічка новин